Stacje ładowania pojazdów elektrycznych o dużej mocy co 60 km, a dla pojazdów ciężarowych co 120 km (docelowo co 60 lub 100 km). Zaproponowano w sumie 166 lokalizacji, a do tego stacje tankowania wodoru rozlokowane przy 37 węzłach miejskich. Oto założenia AFIR, które właśnie weszły w życie.
Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego dotyczące wdrożenia infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), nakłada na państwa członkowskie konkretne wymagania w zakresie zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych oraz tankowania wodorem. Zgodnie z wymaganiami AFIR na sieci bazowej Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T) do 2030 roku mają powstać stacje ładowania o mocach 4200 kW, zaś do 2035 roku na sieci kompleksowej mają powstać stacje ładowania o mocach 2100 kW.
AFIR również wskazuje, że rozmieszczenie infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych wzdłuż sieci drogowej TEN-T może znajdować się w odległości do 3 km jazdy od najbliższego zjazdu (tj. węzła), a więc nie bezpośrednio przy drodze. Trzeba pamiętać, że MOP są zlokalizowane często z dala od infrastruktury energetycznej, która umożliwiłaby dostarczenie mocy na MOP oczekiwanej rozporządzeniem AFIR i często łatwiej taką infrastrukturę zrealizować nieco dalej niż na samym MOP.
Proponowane lokalizacje stacji ładowania pojazdów elektrycznych
Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) przy współpracy Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA, Operatorów Sieci Dystrybucyjnych, Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz innych zainteresowanych podmiotów, z końcem 2023 r. przygotowało propozycję rozmieszczenia infrastruktury ładowania dla pojazdów osobowych i ciężarowych, zasilanych energią elektryczną, zgodnej z wymaganiami AFIR dla bazowej sieci TEN-T. Zgodnie z opracowaniem wskazano 166 lokalizacji MOP i parkingów, z czego:
– 38 lokalizacji nie zostało jeszcze wydzierżawionych bądź są w budowie,
– 45 lokalizacji zarządzanych jest przez podmioty prywatne – np. koncesjonariuszy
– 83 lokalizacje, są to MOP które zostały już wydzierżawione podmiotom paliwowym oraz operatorom stacji ładowania.
Jeśli chodzi o wodór, to zgodnie z AFIR, do końca 2030 roku w każdym węźle miejskim powinna zostać oddane do użytku co najmniej jedna ogólnodostępna stacja tankowania wodoru. MKIŚ wytypowało zatem 37 lokalizacji, w których takie stacje powinny zostać uruchomione. Maksymalna odległość pomiędzy nimi nie powinna przekroczyć 200 km.
Zapewnienie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych wymaga zaangażowania wielu interesariuszy i synergii w działaniu pomiędzy nimi, tj. dzierżawców MOP, Operatorów Sieci Dystrybucji Energii Elektrycznej, organów administracji publicznej – w tym GDDKiA, organizacji branżowych oraz podmiotów wyspecjalizowanych w budowie takiej infrastruktury.
6 komentarzy
Anonim mówi:
kwi 16, 2024
o godzinie 12:05
Przy większym zainteresowaniu samochodami elektrycznymi, ta ilość ładowarek to śmiech na sali.
Mariusz mówi:
kwi 16, 2024
o godzinie 7:47
Ale numer! Z tego co widać na mapkach do 2030 roku, to na całej trasie S6 od Szczecina do Gdańska czarna dziura. Ani jednej stacji ładowania!
Anonim mówi:
kwi 16, 2024
o godzinie 12:51
Zaznaczone są tylko eSki i autostrady, czy może się mylę?
Anonim mówi:
kwi 16, 2024
o godzinie 7:18
I to mi się podoba, chociaż na razie ładuję tylko w domu i nawet jak śmigam do Szczecina to prądu wystarcza spokojnie w jedną i drugą stronę bez ładowania. Po Kamieniu i gminie to żaden problem, pojemność starcza na cały tydzień.
Hubi mówi:
kwi 15, 2024
o godzinie 21:50
Po co komu takie coś jak tego badziewia nikt nie kupuje…
Anonim mówi:
kwi 16, 2024
o godzinie 7:37
Mów za siebie- ty nie kupujesz. A ja jestem zadowolony. Nawet w zimie, gdzie wiadomo, że prądu zużywa się dużo więcej na ogrzewanie środka i foteli.