Niezwykłe znalezisko ukazało się dziś oczom pracowników modernizujących Plac Wolności w Kamieniu Pomorskim. Były to dwa solidne cokoły – pierwszy prawdopodobnie po fontannie, drugi większy, po zachowanym na fotografiach pomniku upamiętniającym poległych żołnierzy w wojnie prusko-francuskiej w latach 1870-1871.
– Pomnik znany jest z wielu przedwojennych widokówek. Był w kształcie egipskiego obelisku, pod nim, na kwadratowej podstawie znajdowała się rzeźba przedstawiająca rzymską personifikację zwycięstwa i chwały – bogini Wiktorę – ukazaną z wielkimi rozpostartymi skrzydłami i trzymającą w dłoni Laur Zwycięstwa. Bogini swoimi skrzydłami „ochraniała” konającego żołnierza pruskiego – mówi dyrektor Grzegorz Kurka.
Inicjatorem wzniesienia pomnika był rektor szkoły katedralnej, pan Uebe – sprawujący swój urząd w latach 1894-1902, był również przewodniczącym Kamieńskiego Stowarzyszenia Weteranów Wojennych . W komitecie honorowym budowy zasiadał m.in. Hans Graf von Wartensleben – właściciel dworu w Świerznie, von Brochusen z Gostynia, burmistrz Kamienia – Stipanski, jak również wcześniej wspomniany rektor Uebe. Dzięki składkom pomnik uroczyście odsłonięto 20 października 1895 roku . Całkowity koszt wyniósł 4500 marek. Monument został zaprojektowany i wykonany przez Georg’a Meyer’a-Steglitz’a.
Po II wojnie światowej nowe polskie władze miasta uznały, że pomnik zbyt przypomina chwałę i potęgę Niemiec. Zdecydowano, że należy jak najszybciej usunąć go z krajobrazu miasta. Miało to miejsce z pewnością do końca 1948 r. W czasach PRL-u cokoły zostały wtórnie użyte do posadowienia na nich drewnianych rzeźb, które jeszcze do niedawna zdobiły Plac Wolności.
12 komentarzy
Anonim mówi:
lut 19, 2023
o godzinie 22:29
Cała Polska właśnie. Zburzyć ,wyciąć, zniszczyć,rozebrać. Po nas tylko popiół. Ale nasz popiół!!!
Ciekawski mówi:
lut 18, 2023
o godzinie 13:42
Obelisku poszukać w fosie moze zakopany lub na polu za pks
Anonim mówi:
lut 15, 2023
o godzinie 7:23
O proszę pojawiło się zdjęcie fontanny(wczoraj nie było).Ta fontanna była do lat siedemdziesiątych.Obelisk jak widać był pokaznych rozmiarów i nie sądzę aby te betony były w stanie go stabilnie utrzymać.Krążyły pogłoski że od tej figurki nazwano powstałą restaurację Steńka???
Anonim mówi:
lut 14, 2023
o godzinie 22:31
Już wiemy jak ten plac wyglądał- dawniej- , a teraz będziemy mogli zobaczyć i podziwiać
go po modernizacji. Projektantom i budowniczym życzę samych pochwał .
Anonim mówi:
lut 14, 2023
o godzinie 21:54
To z Egiptu były te cokoły?
Anonim mówi:
lut 15, 2023
o godzinie 10:59
z Egiptu są obeliski, cokól to to co wykopali z ziemi
Anonim mówi:
lut 15, 2023
o godzinie 17:26
a gdzie tam, te cokoły to z Egiptu
S. mówi:
lut 14, 2023
o godzinie 21:30
Te dwa cokoły pochodzą z lat 70tych i były w nich umieszczone rzeźby, których było z resztą więcej. Fontanna rzeczywiście była po prawej stronie idąc od sądu w stronę poczty ale bardziej w prawo od znalezionych cokołów. Natomiast pomnik był po lewej stronie gdzie pozostało po nim lekkie wzniesienie. I tam należało by szukać jego śladów.
Anonim mówi:
lut 14, 2023
o godzinie 19:53
Ten obelisk stał vis a vis… jest tam nawet mały wzgórek..warto by było sprawdzić to miejsce… ciekawe kto zajumał tą fontannę?
Anonim mówi:
lut 14, 2023
o godzinie 19:41
No zieleni tam nie brakowało. Drzewa nikomu nie przeszkadzały.
Anonim mówi:
lut 14, 2023
o godzinie 18:22
Tyle opisu i jeszcze cyt.,, do niedawna zdobiły plac wolności,,- więc wyraz -natrafili-
chyba jest przesadą. Część mieszkańców mogła by to miejsce wskazać.
Anonim mówi:
lut 14, 2023
o godzinie 18:09
Te betony były widoczne kilkadziesiąt lat i faktycznie były na nich umieszczone drewniane figury,tych figur było więcej(3/4 szt.).W latach 70tych i pózniej odbywały się plenery żezbiarskie i to były prace pozostawione w mieście.Jeżeli chodzi o te fundamenty to były wykonane najprawdopodobniej specjalnie pod te rzezby.Fontanna rzeczywiście tam była jeszcze do lat siedemdziesiątych,była to okrągła,ale nieforemna niecka z figurką (chyba kobiety/dziewczyny} pośrodku.Dziwne że muzeum nie posiada zdjęć powojennych pl.Wolności.Na wiosnę na tym placu było niebieściutko od kwitnących kwiatów cebulicy,było pięknie,wtedy trawniki były koszone kosami.Błażej pytaj ludzi może ktoś ma zdjęcia lub wie na ten temat więcej.