Dotychczas niedostrzegane, najmniejsze samorządy stoją przed szansą rozwoju. Wszystko za sprawą kolejnego naboru Inwestycji Strategicznych czyli „Polskiemu Ładowi”. W Świerznie, na zaproszenie Wójta Radosława Drozdowicza odbyło się dziś (21.02) spotkanie Anny Pawlak z Banku Gospodarstwa Krajowego, posła PiS Leszka Dobrzyńskiego wraz z samorządowcami z gmin Powiatu Kamieńskiego oraz Gryfickiego.

W drugiej, pilotażowej edycji Programu Inwestycji Strategicznych uruchomiono dwa równoległe nabory wniosków. W naborze zwykłym – tak jak w pierwszej edycji – wnioski moły składać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego. Dodatkowo, gminy popegeerowskie mogły składać wnioski także w równoległym naborze przeznaczonym tylko dla nich.

Dofinansowanie nawet do 95% wartości zadania podzielono na trzy grupy. Nieprzekraczające 5 mln złotych, nieprzekraczające 30 mln złotych oraz nieprzekraczające 65 mln złotych. Gminy, powiaty, związki międzygminne i powiatowo-gminne, które Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zakwalifikował jako samorządy popegeerowskie, mogły równolegle składać wnioski w specjalnie dla nich przygotowanym naborze – z limitami do 2 i 5 mln złotych.