Galopująca inflacja coraz bardziej drenuje portfele Polaków. Szczególnie cierpią kredytobiorcy, którzy każdego miesiąca przeliczają, o ile wzrosną ich raty. Za chwilę kalkulatory pójdą znowu w ruch. Najbliższe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowane jest na 8 czerwca

Jak podał GUS we wtorek, ze wstępnych szacunków wynika, że w maju 2022 r. inflacja w Polsce wyniosła 13,9 proc., a ceny rosły o 1,7 proc. miesiąc do miesiąca. To największy cios w finanse Polaków od lutego 1998 r. To sprawia, że Rada Polityki Pieniężnej prawdopodobnie nie będzie miała wyjścia i podczas posiedzenia zaplanowanego na środę 8 czerwca znów podniesie stopy procentowe.

Podniesienie stóp w czerwcu przez RPP byłoby zgodne z zapowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego. A to oznacza, że czeka nas kontynuacja zacieśniania polityki pieniężnej. W maju Rada podniosła stopy do poziomu 5,25 proc. Czego możemy się spodziewać tym razem? Eksperci mBanku prognozują podwyżkę o 75 pb.

Ale otwarcie trzeba przyznać, że możliwości leżących na stole może być kilka. Z jednej strony za mocniejszym ruchem przemawia wprost przyspieszanie inflacji i mocny rynek pracy. Z drugiej, jeśli kanał EURPLN pozostaje dla RPP tak ważny jak przed miesiącami, to przemawiałoby to za mniejszą skalą ruchu. Od strony realnej Rada ma teoretycznie „pełne pole do działania”. Teoretycznie, bo dobry wynik PKB w I kw. to tylko lusterko wsteczne, o czym wielokrotnie pisaliśmy – czytamy.

Z kolei Goldman Sachs w swojej prognozie wskazuje, że RPP podniesie stopy o 75 pb, do poziomu 6 proc., a ostatecznie w całym 2022 r. stopy procentowe wzrosną do 7 proc. Oczekujemy, że NBP zwolni tempo dalszego zacieśniania polityki pieniężnej do podwyżki o 50 pb na nadchodzącym posiedzeniu, z ryzykiem ruchu o 75 pb. Jednocześnie oczekujemy, że w komunikacie Rada przekaże, że będzie kontynuowała zacieśnianie tak długo, jak długo inflacja będzie rosła. Spodziewamy się, że we wrześniu lub październiku tego roku stopy procentowe osiągną szczyt na poziomie 7,00 proc. Przestrzeń do obniżek stóp 2023 r. jest niewielka” – napisano w raporcie.

źródło:
PAP