W okolicznych parafiach mimo epidemii koronawirusa, odbywa się święcenie pokarmów. Ci którzy nie mogą uczestniczyć w tego typu uroczystościach mogą zrobić to samodzielnie.

Wielkanoc 2021 odbywa się w trakcie pandemii koronawirusa. To już drugi rok z rzędu, gdy święta wielkanocne nie są tak radosne ze względu na trwającą za oknem walkę z COVID-19. Jako że obecnie przez Polskę przetacza się trzecia fala koronawirusa, to w świątyniach obowiązują limity wiernych – 1 osoba na 20 metrów kwadratowych.

Wielka Sobota to dla chrześcijan czas święcenia pokarmów i wypraw do świątyń z koszyczkiem pełnym jedzenia. W obecnej sytuacji księża proboszczowie mogą poświęcić pokarmy jedynie przed świątyniami.

Niewielu jednak wie, że sami możemy pobłogosławić pokarmy. Jak to zrobić? Może to zrobić ojciec, matka lub inny członek rodziny przed porannym wspólnym posiłkiem w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Ceremonia rozpoczyna się od zapalenia świecy umieszczonej na stole. Wówczas błogosławiący pokarm mówi: Chrystus zmartwychwstał. Alleluja. Domownicy odpowiadają mu z kolei: Prawdziwie zmartwychwstał. Alleluja.

Następnie jeden z uczestników ceremonii odczytuje fragment Pisma Świętego. Do wyboru są dwa teksty – Mt 6, 25a, 32b-33 lub 1 Tes 5, 16-18. Po odczytaniu tekstu Pisma Świętego, należy jeszcze odmówić modlitwę.