Przemarsz promenadą w Międzyzdrojach ze 100 metrową biało-czerwoną, odegranie hymnu państwowego przez Orkiestrę Wojskową ze Świnoujścia i pokaz musztry paradnej zgromadziły tłumy mieszkańców i turystów.

– To że się różnimy, to bardzo dobrze. To że mamy różne poglądy, to świetnie. To że spór jest istotą demokracji, to wszyscy wiemy. Ale są wartości, które powinny łączyć nas wszystkich. Tą wielką wartością jest Polska. Cieszmy się wolną, demokratyczną i bezpieczną Ojczyzną i róbmy co w naszej mocy, aby taką pozostała – mówi wojewoda Zbigniew Bogucki.

Dzień Flagi został wprowadzony ustawą z dnia 20 lutego 2004 roku. Godnym podkreślenia jest fakt, że ustanowienie tego dnia zainicjował mieszkaniec Międzywodzia, p. Leszek Rodziewicz. Na międzyzdrojskich ulicach barwy biało czerwone przypominają o obchodzonym dziś Święcie.

Powiewająca biało-czerwona flaga jest jednym z najważniejszych symboli naszego narodu. Biel symbolizuje czystość, porządek i szlachetność. Kolor czerwony jest symbolem ognia i krwi, oznacza także odwagę i waleczność. W całości zatem możemy powiedzieć, że nasza flaga symbolizuje szlachetnego wojownika- odważny naród, który kieruje się najwyższymi wartościami. O tych zapominać nam nie wolno ku czci tych, którzy oddali się walce o nasz kraj. O wolność. O niepodległość. O przyszłość. O swobodnie i bezpiecznie powiewającą biało-czerwoną – mówi Mateusz Bobek.

Wybór daty święta miał dwie przyczyny. Jedna, historyczna, jest związana z tym, że właśnie 2 maja 1945 r. flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. Druga dotyczy tego, że władze PRL zlikwidowały święto 3 maja: po 1 maja flagi miały być natychmiast zdjęte, by nie doczekały do 3 maja.

fot. ZUW