Wakacje to okres, gdy Gminie Międzyzdroje jest więcej ludzi, samochodów i zwierząt. Dla chcących wypoczywać z psami na międzyzdrojskiej plaży po stronie zachodniej wyznaczony jest sektor, od wejścia oznaczonego literą L do M, gdzie można przebywać ze zwierzęciem. Warto zaznaczyć, że nie wszystkie gminy mają takie wyznaczone plaże.

Wpływają do naszego urzędu skargi na wałęsające się bezpańsko psy, bo bez smyczy, że przepisy martwe i czemu nikt ich nie przestrzega… To my, właściciele psów mamy obowiązek je znać i ich przestrzegać. Nie sposób też przy każdym wejściu na plażę postawić strażnika lub policjanta, który będzie pilnował przestrzegania prawa.

Zasady postępowania ze zwierzętami określa Art. 77 Kodeksu Wykroczeń: „Kto nie zachowuje zwykłych lub nakazanych środków ostrożności, przy trzymaniu zwierzęcia, podlega karze grzywny do 250 złotych lub karze nagany.”

Zapewnienia właściciela psa, że piesek jest łagodny, nie gryzie nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Nawet najbardziej inteligentne i ułożone psy mogą zareagować nieprzewidywalnie na obcych ludzi, inne zwierzęta. Nigdy nie można do końca być pewnym jak zwierzę zareaguje będąc w nowym miejscu.

Dlatego to właściciel zwierzęcia obowiązany jest do wyprowadzania psa na smyczy a psy ras dużych i olbrzymich, bądź uznanych za agresywne lub zachowujące się w sposób agresywny – na smyczy i w kagańcu. Podczas podróży środkami komunikacji miejskiej bez względu na rasę i wielkość, pies powinien być na smyczy i w kagańcu. 

Kolejnym dotkliwym problemem jest pozostawianie psich nieczystości. Trawniki stają się istnym ,,polem minowym”. Tymczasem w naszym mieście jest 15 stojaków z psimi pakietami. Planowany jest zakup kolejnych dystrybutorów na psie pakiety. Namawiamy do rozsądnego z nich korzystania, bo zdarza się, że jedna osoba pobiera wszystkie znajdujące się w pojemniku worki. A może warto zostawić coś dla innych właścicieli psów?

W przestrzeni publicznej nie jesteśmy sami, warto zadbać o komfort wypoczynku nie tylko swój, ale także innych osób. A wszystkie przypadki łamania przepisów w zakresie opieki nad zwierzętami, prosimy zgłaszać odpowiednim służbom. 

Joanna Ścigała
Rzecznik Prasowy UM
w Międzyzdrojach