W związku z Wielkanocą w kwietniu zakupy będzie można zrobić tylko w jedną niedzielę – 29 kwietnia. Ustawa ograniczająca handel w niedziele zakłada, że w tym roku w każdym miesiącu, będą dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Kwiecień to wyjątek.
W maju, czerwcu, lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie Polacy będą mogli udać się na zakupy w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy – 6 i 27 maja, 3 i 24 czerwca, 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. Za to w grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę – 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.
Tymczasem od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone – handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu – ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel. Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe – będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku wolne od handlu będą tylko: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo – ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.
Ponadto – jak zapisano w ustawie – w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14.
Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje: w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w handlu kwiatami, wiązankami, wieńcami i zniczami przy cmentarzach, w zakładach pogrzebowych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych, placówkach pocztowych. Aby pod szyldem np. kwiaciarni nie sprzedawać innych towarów niż wynika to z nazwy placówki, ustawa precyzuje, że handel w niedziele w kwiaciarniach będzie dozwolony, ale tylko wówczas, gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami; w piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach – na sprzedaży wyrobów piekarniczych i cukierniczych.
7 komentarzy
Anonim mówi:
mar 28, 2018
o godzinie 10:00
I tak nie pójdę do Kościoła.
Anonim mówi:
mar 28, 2018
o godzinie 6:25
na razie jedna ale bedą wszystkie, nie bedzie niewolnictwa dla debili
Anonim mówi:
mar 27, 2018
o godzinie 14:13
Bardzo dobre rozwiązanie.
Anonim mówi:
mar 27, 2018
o godzinie 13:15
DEBILIZM PISUS
Anonim mówi:
mar 27, 2018
o godzinie 13:03
Nieoczekiwanie zostałem zwolennikiem wolnych niedziel. Było mi to obojętne, bo i tak w niedzielę nie robiłem zakupów. Obojętne do czasu. Sklepy wydłużyły czas pracy i to mi super pasuje. Czasami chciałem zrobić zakupy wcześnie rano lub późnym wieczorem i nie było takiej możliwości. Teraz jest.
Ale czy to będzie korzystne dla samych zainteresowanych? Ciekawe ile osób zostanie zwolnionych ze sklepów? Jak ktoś potrzebuje pieniędzy to i w niedzielę pracuje i nie narzeka. Ja mam taką pracę, że często w niedzielę pracuję i to bez wyższej stawki. Nie narzekam.
Anonim mówi:
mar 27, 2018
o godzinie 11:58
I o jedną za dużo.
Anonim mówi:
mar 27, 2018
o godzinie 13:04
Wprost przeciwnie,o trzy za mało.