Temat należącego do wrocławskiej spółki EMC szpitala św. Jerzego nieustannie przewija się w rozmowach mieszkańców. Po zamknięciu oddziału położniczego, coraz głośniej mówi się o likwidacji oddziału pediatrycznego. 

– Szpital to poważny problem. Nie uciekamy tutaj od odpowiedzialności, jednak to co zostało zrobione kilka lat temu, ta umowa zawarta w 2008 roku niestety nie daje powiatowi większych możliwości w to co się dzieje w szpitalu. Dziś jesteśmy tylko właścicielami nieruchomości, natomiast to wszystko co jest związane z działaniem szpitala jest poza nami. Ponieważ jest to prywatny podmiot, nie możemy ingerować w jego działania. Gdybyśmy jako samorząd byli bogaci, moglibyśmy go dofinansować jednak takiej możliwości nie ma, zważywszy że spłacamy wciąż zaległości za poprzednie szpitale – tłumaczy Józef Malec.

Problem jednak występuje. W ostatnim czasie doszło do spotkania przedstawicieli Powiatu, z jednym z członków zarządu wrocławskiej spółki EMC oraz dyrektorem kamieńskiego szpitala.

– Spółka EMC, którą reprezentował w ostatnich rozmowach z nami członek zarządu oraz dyrektor wyraźnie przedstawiła stanowisko, że jeżeli nie nastąpi poprawa refundacji świadczeń ze strony NFZ to nie będzie możliwości realizacji świadczeń, bo oni wciąż funkcjonują na stawkach z 2015 roku. Z tego co twierdzą przedstawiciele EMC, zamknięcie szpitala nie grozi, jednak może być tak, że w przypadku braku lekarzy, może dojść do dalszych ograniczeń. Na teraz szpital rozszerza działalność jeżeli chodzi o przychodnię i położnictwo. Rozwijana jest dostępność różnych zabiegów na miejscu, po to, aby pacjentki nie jeździły poza Kamień Pomorski. Spółka myśli o tym, żeby na bazie ginekologii utworzyć Zakładzie Opiekuńczo – Leczniczym. Dociera do nas wiele różnych sygnałów, że wiele osób takich potrzeb wymaga. Może więc do tego dojść. Nie mieliśmy jednak do tej pory sygnału, że może dojść do zamknięcia pediatrii – zaznacza Starosta.