W obecności kombatantów, Grupy Rekonstrukcyjno – Historycznej „Nałęcz”, pocztów sztandarowych, samorządowców oraz mieszkańców na cmentarzu wojennym w Kamieniu Pomorskim, upamiętniono dziś 78. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej.

Tegoroczne uroczystości odbyły się w całości na cmentarzu wojskowy. Rozpoczęła je polowa msza święta w obecności zgromadzonych na cmentarzu pocztów sztandarowych, samorządowców oraz po raz pierwszy przedstawicieli GRH „Nałęcz”. Na cmentarzu zabrakło tym razem delegacji 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, która bierze udział w ćwiczeniach Anakonda.

Te groby wojenne, które nas otaczają z jednej strony ukazują nam to, co może uczynić człowiek drugiemu człowiekowi z nienawiści. Może go doprowadzić do śmierci, może mu odebrać życie, może szkodzić na wszelkie sposoby. Ale również te cmentarze wojenne, na których leżą żołnierze, są znakiem miłości, jaką oni mieli w swoich sercach. Zmagali się ze złem, zmagać się z tą nienawiścią, zmagać się z tymi, którzy podnosili ideologię dyskryminacji drugiego człowieka ze względu na jego narodowość, religię czy kolor skóry. Stajemy tutaj pośród tych grobów, pośród tych żołnierzy, z Eucharystią, która jest przebłaganiem, aby Bóg Miłosierny obdarzył ich radością życia wiecznego. Składamy dziś wiązanki kwiatów. To, co przeminęło i to, czego doświadczyliśmy, staje się dla nas rzeczywistością. Oddzielają nas od działań wojennych na Ukrainie 1000 km. Jednak żyjemy atmosferą. Przyjechali do nas uchodźcy, którzy szukali pomocy. Pośród nas tę pomoc otrzymali. Cały czas, wspierani przez media, w naszych umysłach i w naszych sercach żywe jest to wszystko, co dzieje się tam, te wszystkie tragedie wojenne, które przeżywają Ukraińcy – wskazywał ks. dziekan Dariusz Żarkowski.

– Dzięki męstwu i determinacji tych, którzy stanęli do walki, dziś żyjemy w wolnym kraju. Dziękujemy tym, którzy są pośród nas! Niech ich postawa będzie dla nas inspiracją, byśmy w obliczu trudności nie tracili wiary w wartości, o które wywalczyli nasi przodkowie. Wartości takie jak wolność, miłość, sprawiedliwość i równość, które są fundamentem naszej narodowej tożsamości. Dziś oddajemy cześć poległym bohaterom i wyrażamy wdzięczność wobec naszych sojuszników, którzy wspólnie z nami przeciwstawiali się totalitaryzmowi. Tylko przez wzajemny szacunek, dialog i solidarność możemy zapobiec konfliktom, które grożą niewyobrażalnym cierpieniempodkreślał Burmistrz Stanisław Kuryłło. 

« z 37 »