8 maja 1945 r. wszedł w życie podpisany dzień wcześniej akt bezwarunkowej kapitulacji III Rzeszy Niemieckiej. Tym samym zakończyła się II wojna światowa. W Kamieniu Pomorskim z tej okazji odbyły się uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia. 

Przełamanie Wału Pomorskiego oraz przekroczenie Odry i Nysy Łużyckiej przez fronty radzieckie (w ich skład wchodziły również 1 i 2 Armia Wojska Polskiego) dało początek operacji berlińskiej. Po ciężkich walkach, 2 maja 1945 roku załoga miasta skapitulowała. Wcześniej, 30 kwietnia Adolf Hitler popełnił samobójstwo. Na mocy jego testamentu władza nad państwem i siłami zbrojnymi przeszła w ręce admirała Karla Dönitza, który powołał we Flensburgu ostatni rząd III Rzeszy.

« z 36 »

– Ta rocznica to dzień pamięci Polaków walczących i ginących na wielu frontach II wojny światowej, ale także Żołnierzy Niezłomnych, którzy po jej zakończeniu, nie poddali się w staraniach o wolność Ojczyzny. Dziś cieszymy się tą wolnością, dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać i nie zapominać, jak wiele ona kosztowała i komu ją zawdzięczamy – mówi Burmistrz Stanisław Kuryłło.