Samorządowcy, poczty sztandarowe oraz Mieszkańcy wzięli udział w obchodach zorganizowanych z okazji 73. rocznicy zdobycia Kamienia Pomorskiego. 5 marca 1945 roku rosyjskie czołgi wspierane przez polską i radziecką piechotę przekroczyły granice miasta. 

Uroczystości z okazji zdobycia Kamienia Pomorskiego rozpoczęły się w kamieńskiej katedrze, gdzie odprawiona została msza święta z udziałem pocztów sztandarowych, oficjalnych delegacji i mieszkańców. Następnie uczestnicy przemaszerowali pod pomnik „Poległym za polskość tych ziem” na Plac 5 Marca, gdzie po okolicznościowych przemówieniach złożono kwiaty.

Powinniśmy już dziś myśleć o tych przyszłych pokoleniach, którym to miasto zostawimy. O tych, dla których my wszyscy dziś pracujemy, dla dobra naszych dzieci, dla naszej młodzieży. Dziś myśląc o przyszłości, musimy czerpać z przeszłości. To dzięki naszym Pionierom udało się położyć wiele fundamentów, pod nowe przedsięwzięcia na przełomie ostatnich 73 lat. To konsekwencja i wytrwałość pierwszych mieszkańców musi być dla nas wzorem do naśladowania – powiedział Burmistrz Stanisław Kuryłło.

15 marca o 11.30 na rynku w Kamieniu Pomorskim odbędzie się VIII Rajd Zaślubin. Pod ratuszem pojawią się historyczne pojazdy wojskowe. Celem Rajdu jest upamiętnienie szlaku bojowego 1. Armii Wojska Polskiego oraz powrotu Polski nad Morze. Na uczestników pokazu czekać będzie także wojskowa grochówka.

« z 3 »