Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej jest polskim świętem obchodzonym co roku 13 kwietnia. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił je poprzez aklamację 14 listopada 2007 roku, a jego przesłaniem jest oddanie hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. Dziś (13.04) w Kamieniu Pomorskim oficjalne delegacje upamiętniły zamordowanych Polaków.

Dzień Pamięci obchodzony jest w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 r. informacji o odkryciu w Rosji masowych grobów oficerów Wojska Polskiego. Wiosną 1940 r. NKWD zamordowało z motywów politycznych blisko 22 tys. polskich obywateli wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 r. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy.

Przedstawiciele władz samorządowych, duchowieństwa oraz przedstawiciele kamieńskiego liceum złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającymi ofiary tej zbrodni. Uczestnicy oddali hołd bohaterom Rzeczypospolitej oraz odmówili modlitwę w intencji ofiar. Przypomniano także o bestialstwie, którego doświadczył naród Polski, a które obecnie odżywa i dokonuje się na terytorium Ukrainy.

Pamiętajmy o tych co odeszli i oddali swoje życie w ofierze naszej Ojczyzny.

źródło:
Gmina Kamień Pomorski