To była uroczysta niedziela pod znakiem św. Jana Pawła II w Kamieniu Pomorskim. Był czas na wspomnienia, uroczyste otwarcie wystawy filatelistycznej, a wszystko w związku z 20. rocznicą nadania honorowego obywatelstwa Papieżowi Polakowi.

Niedzielna msza św. odprawiona została w intencji samorządowców – szczególnie tych, którzy 20 lat temu podjęli decyzję o nadaniu tytułu honorowego obywatelstwa ówczesnemu papieżowi Janowi Pawłowi II, dziś świętemu. – Módlmy się za samorządowców, którzy są wśród nas, uczestniczyli w tamtych wydarzeniach oraz tych, którzy odeszli do wieczności. To oni przyczynili się do nadania tego tytułu, był to Pan Henryk Grzybowski przewodniczący katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana oraz inni, którzy wspierali duchowo radnych, w podjęciu takiej decyzji. Módlmy się za obecnych samorządowców Pana Burmistrz, wiceburmistrza, radnych gminy. Dziś mamy intencję, aby zawszeć modlitwę za wszystkich, którzy w Polsce sprawują władzę. Przedstawicielami parlamentarzystów jest dziś pan Krzysztof Sobolewski, który jest obecny w kamieńskiej katedrze – powiedział ks. Dziekan Dariusz Żarkowski.

W trakcie mszy, wrócono także pamięcią do wydarzeń, które miały miejsc 20 lat temu. Wtedy to delegacja ówczesnych władz, mieszkańców oraz proboszcza Dariusza Żarkowskiego, udała się do Watykanu. Akt nadania Honorowego Obywatelstwa wręczono 7 listopada 2001 roku papieżowi Janowi Pawłowi II. W uzasadnieniu uchwały, ówczesny Burmistrz Andrzej Jędrzejewski wskazał uznanie zasług Jana Pawła II dla dobra ludzkości.

– W 2000 roku po raz pierwszy na spotkaniach, w okolicy Bożego Narodzenia padł pomysł, żeby pojechać do Jana Pawła II. Orędownikiem tego pomysłu był śp. Jan Duda, organista, wielki przyjaciel samorządu. Inicjatywa powstała na jednym ze spotkań. Szukaliśmy drogi, aby tego dokonać. Okazało się, że Pan Jan Duda zna ks. Stanisława Dziwisza i w kwietniu 2001 roku odbyła się nasza pierwsza pielgrzymka do Rzymu. Wspominając to, powiem że dobrym organizatorem był ks. dziekan Dariusz Żarkowski, który sprawił, że mieliśmy dojazd, zakwaterowanie i program pobytu. Było to dla nas wielkie wydarzenie, uczestniczył w nim Jerzy Mańczak. Było to mistyczne wydarzenie. Kiedy mogliśmy dotknąć dłoń Jana Pawła II, czułem jakbym dotykał dłoni świętego. Wtedy o tym nie wiedzieliśmy, że będzie błogosławionym a potem świętym ale samo spotkanie dało nam natchnienie, aby czynić dobro. Bo Jan Paweł II pokazywał swoim życiem, postępowaniem co to znaczy kochać drugiego człowieka. Pokazywał to pochylenie się, zaopiekowanie się, bycie z drugim człowiekiem w jego drodze. Ta pielgrzymka była inspiracją, aby nadać honorowe obywatelstwo. Tam podczas rozmów i po powrocie z uczestnikami działalności samorządowej, uczestnikami spotkań Civitas Christiana. Myśleliśmy, że nadanie tego obywatelstwa Janowi Pawłowi II nie będzie dla niego zaszczytem, tylko dla nas. To dotknięcie tego wielkiego formatu człowieczeństwa, humanizmu Jana Pawła II, jego świętości, przykładu, wzorca to dla nas zaszczyt reprezentujących Kamień Pomorski, prawdziwą, prastarą stolicę Pomorza Zachodniego. W listopadzie zanim pojechaliśmy do Jana Pawła II, odbyło się szereg spotkań aby zorganizować to duże przedsięwzięcie. Wszystko dzięki ks. Dariuszowi szło jak po maśle, dlatego też dziękujemówił były burmistrz Andrzej Jędrzejewski.

W trakcie dzisiejszych (28.11) uroczystości wręczono także medale 100 – rocznicy urodzin Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II w dowód uznania za zasługi miasta Kamień Pomorski z okazji 20 – lecia nadania honorowego obywatela Papieżowi. Otrzymali je przedstawiciele kamieńskiego samorządu Burmistrz Stanisław Kuryłło, były Burmistrz Andrzej Jędrzejewski oraz ks. Dziekan Dariusz Żarkowski.

W Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej można zobaczyć wystawę filatelistyczną Jerzego Mańczaka. Jej motywem przewodnim jest św. Jan Paweł II. – Moja przygoda z filatelistyką zaczęła się gdy miałem 12 lat i trwa do dzisiaj. W 1978 roku, kiedy Jan Paweł II został wybrany na tron papieski, zacząłem zbierać materiały z tym związane. Zachęcam do oglądania wszystkich pamiątek, które się tam znajdują. Są tam m.in. kartki pocztowe i znaczki – podkreśla Jerzy Mańczak.

W Kamieniu Pomorskim znajduje się pięć miejsc poświęconych byłemu papieżowi. Szóste możemy odnaleźć w Śniatowie.

« z 25 »