7, 14 i 21 grudnia to w 2025 roku niedziele handlowe – od początku miesiąca aż do świąt sklepy będą czynne codziennie. Sprawunków na ostatnią chwilę nie zrobimy już jednak przed 14 w Wigilię: sieci handlowe będą zamknięte przez cały ten dzień. Otworzyć będą mogły się tylko małe sklepy, o ile klientów będzie obsługiwać rodzina właściciela.

Grudzień 2025 roku przynosi ze sobą wyjątkową sytuację w kalendarzu zakupowym, wprowadzając nową, nienotowaną dotąd zasadę funkcjonowania handlu w okresie przedświątecznym. W tym roku będziemy mieli możliwość zrobienia zakupów w trzy niedziele następujące bezpośrednio po sobie, tuż przed świętami.

Sklepy będą otwarte w pełnym wymiarze godzin w dniach: 7 grudnia 2025 (niedziela handlowa), 14 grudnia 2025 (niedziela handlowa) oraz 21 grudnia 2025 (niedziela handlowa). Taka kumulacja jest istotną zmianą w porównaniu do lat wcześniejszych, kiedy to standardowo wprowadzane były jedynie dwie niedziele handlowe poprzedzające Boże Narodzenie.

Wyjątkowa sytuacja w grudniu jest bezpośrednim następstwem wejścia w życie ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. Nowe przepisy miały na celu pogodzenie interesów pracowników, którzy oczekiwali wolnego dnia, z interesami handlowców, dla których 24 grudnia był dotychczas dniem generującym znaczne utargi.

Ustawodawca zastosował tu mechanizm „coś za coś”. Skoro branża handlowa utraciła możliwość zarabiania w Wigilię – kiedy to do tej pory obowiązywał handel do godziny 14:00 – to w zamian „otrzymała” jedną dodatkową niedzielę handlową w grudniu, aby zrekompensować stratę. W roku 2025, ponieważ Wigilia wypada w dzień roboczy (środa), liczba niedziel handlowych automatycznie zwiększa się z dwóch do trzech.

W praktyce całkowity zakaz handlu w Wigilię oznacza dla konsumentów konieczność zakończenia wszystkich dużych sprawunków (prezenty, składniki kolacji wigilijnej) najpóźniej we wtorek, 23 grudnia, do późnego wieczora. Handel w dużej skali, w tym dyskonty (Biedronka, Lidl, Dino), galerie handlowe, a także sklepy meblowe (IKEA, Jysk) i RTV/AGD (Media Expert, Media Markt), ruszy ponownie dopiero w sobotę, 27 grudnia.