Na rozpoczęcie uroczystości  – hymn Gaudeamus Igitur w wykonaniu Zespołu Wokalnego „Animando” pod  kierunkiem Lecha Jurka z Nowogardzkiego Domu Kultury. Były gratulacje i życzenia  na nadchodzący rok 2018/2019. W wydarzeniu udział wzięli Słuchacze UTW, mieszkańcy Gminy Golczewa,   Józef Malec – Starosta Kamieński, Jadwiga Adamowicz – Radna Powiatu Kamieńskiego, Ks. Robert Dąbrowski –  Wikariusz z Parafii Golczewo, Ireneusz Krzyżanowski – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej wraz z sekretarzem Stowarzyszenia – Markiem Maślakiem, Ludwik Sadłocha i Maciej Zieliński – przedsiębiorcy, Konstanty Kmuk – Przewodniczący Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Koło Terenowe w Golczewie, Ewelina Katowicz – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Golczewie, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu reprezentowała –  Agnieszka Szwajkowska.

Swoją obecnością uroczystość zaszczycili wykładowcy: – dr Małgorzata Moś z US, opiekun naukowy, dydaktyczny, przyjaciel, wolontariusz, która po raz kolejny w niezwykle interesujący sposób przedstawiła temat: „Samotność i osamotnienie człowieka we współczesnym świecie”, oraz dr n. med. Ireneusz Mazurski, który w nadchodzącym roku zadeklarował wygłoszenie wykładów z dziedziny medycyny. Miło był powitać – Dyrektor Anetę Drążewską wraz z  Zespołem Wokalnym „Animando” i instruktorem Lechem Jurkiem z Nowogardzkiego Domu Kultury, który uświetnił uroczystość i wystąpił z programem artystycznym, Dyrektor Anetę Wysoszyńską z Biblioteki w Nowogardzie wraz z Franciszkiem Karolewskim i Kazimierą Fecak, delegacje z zaprzyjaźnionych UTW z Regionu: Nowogardu, Kamienia Pomorskiego, Międzyzdrojów, Pyrzyc, Trzebiatowa, Szczecina i Przybiernowa. Otrzymaliśmy także listy z życzeniami z UTW Barlinka, Polic, Goleniowa i  Gryfina.

Ważnym punktem była Immatrykulacja, do grona  Słuchaczy UTW, zostały przyjęte trzy osoby: Halina Chudzicka, Bogumiła Królikowska i Dorota Łysiak.

Rozpoczęliśmy,  VIII rok działalności w  UTW w Golczewie w dniu kiedy obchodzimy  Europejski Dzień Seniora (20.10.2017). Przed nami uczestnictwo  w „Wędrującej wystawie poplenerowej”, która już swoją wędrówkę rozpoczęła od inauguracji w UTW w Golczewie, dziś możemy podziwiać efekty pleneru pt.  „Tajemnica obrazu a natura morza”, która powstała podczas IV Letniej Szkoły Seniora w Dziwnówku, składająca się z 34 prac, z udziałem słuchaczy z 14 UTW z Regionu i  która została wykonana pod kierunkiem artysty – Jana Szewczyka ze Szczecina, wystawa odwiedzi 11 miejsc. Na bazie tych prac powstanie kalendarz z pracami, fotografiami, opisem, wierszami, refleksjami. W roku 2018/2019 proponujemy  wiele form aktywności: wykłady raz w miesiącu, gimnastykę, pilates, zumba, zajęcia w zespole śpiewaczym „Maliny”, kurs poradnictwa konsumenta, kurs rysunku i malarstwa, Hand Made dla młodzieży i dorosłych, wędrówki piesze, spektakle w Kinie „Orzeł” w Nowogardzkim Domu Kultury, wydarzenia kulturalne z kalendarza NDK w Nowogardzie, wydarzenia  kulturalne GOKiS w Golczewie, Teatr Polski, Opera, Teatr Współczesny w Szczecinie , Spartakiady – Goleniów, Pyrzyce, Senioralia – Goleniów, Kołobrzeg, wydarzenia z oferty Fundacji Ścieżkami Pomorza Zachodniego. Do ważnych terminów na nadchodzący rok zaliczamy: Uroczyste zakończenie VIII Roku – 08 czerwca 2019, Inauguracja IX Roku – 19 października 2019, V Letnia Szkoła Seniora w Dziwnówku – 25.08 – 1.09.2019

Po 7- latach działalności możemy powiedzieć, że wypracowaliśmy markę naszego UTW, jesteśmy rozpoznawalni, współpracujemy z wieloma UTW , lubimy i wspieramy się w naszych działaniach, organizujemy wspólne wycieczki, konferencje, rozmawiamy jak polepszyć życie seniora zwłaszcza w małej gminie jaką jest gmina Golczewo. Nawiązaliśmy  współpracę z 17 UTW w Regionie, wymieniamy doświadczenia, jesteśmy współorganizatorami wielu wydarzeń, wiemy że siła jest w grupie. Dobrze układa się współpraca z wyższymi uczelniami z US, ZUT i WSH TWP w Szczecinie, to dzięki wsparciu z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Uniwersytety mogły korzystać z wielu ciekawych form aktywności, nauki i odpoczynku. Jesteśmy przekonani,  iż w nowym roku również takie projekty powstaną a my jako partnerzy weźmiemy w nich udział.

Nasze plany marzenia realizujemy dzięki skromnym środkom pochodzącym ze składek członkowskich, od lokalnych sponsorów głównie Pana Wiesława Żelka,  Ludwika i Bartosza Sadłocha oraz Macieja Zielińskiego, na których możemy liczyć za co serdecznie dziękujemy, ale także dzięki pozyskanym środkom w konkursach Urzędu Marszałkowskiego gdzie przez 7 lat działalności zrealizowaliśmy 7 projektów.

Ważnym punktem  programu był występ   zespołu śpiewaczego „Maliny” z UTW w Golczewie pod kierunkiem instruktora Andrzeja Koniecznego z Nowogardu. Podczas uroczystości mogliśmy podziwiać nie tylko  wystawę poplenerową, ale także miniaturowe obrazki,  kompozycje z kamieni przygotowaną przez Marię Sadłochę,  dekoracyjne wazony, donice z cementu -betonu przygotowane przez Mariannę Michalak i Helenę Włodarczyk.

Na rozpoczynający VIII rok działalności życzę, aby praca w nowym roku przyniosła nam wszystkim satysfakcję i wiele pomyślnych dni, abyśmy radośnie w dobrym zdrowiu i samopoczuciu spotkali się na zakończenie w dniu 8 czerwca 2019 r.   

W dalszej części trwały rozmowy przy  degustacji wyrobów cukierniczych ufundowanych przez Pana Wiesława Żelka z Piekarni- Cukierni – Kamień- Golczewo, za co serdecznie dziękujemy!   

Opracowanie i foto – Janina Kołodzińska
prezes UTW w Golczewie