Powoli zbliżają się święta, dla wielu z nas najważniejsze. Kojarzą się z zapachem choinki, rodzinną atmosferą, aromatycznymi potrawami. W polską tradycję wpisały się organizowane w tym czasie jarmarki i festyny, tak jest i w Międzyzdrojach, od siedmiu lat organizujemy Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny i Festiwal Choinki.   – informuje Burmistrz Mateusz Bobek. 

Międzyzdrojski Jarmark Świąteczny i Festiwal Choinki już na stałe zagościł w kalendarzu imprez miejskich organizowanych w grudniu w Międzyzdrojach. Impreza zainicjowana przed laty przez Nadleśnictwo Międzyzdroje we współpracy z Gminą Międzyzdroje, Międzynarodowym Domem Kultury i Wolińskim Parkiem Narodowym , co roku skupia uwagę mieszkańców i turystów. Dlaczego? Dla mieszkańców to świetna okazja by zakupić świąteczne drzewko i poczuć magię świąt. W tym roku świąteczne odliczanie rozpoczęliśmy w Sali Teatralnej MDK przedstawieniem dla dzieci pt. „Zimowy Koncert Stwora – Głodomora a od godz. 12:00 spotkaliśmy się w amfiteatrze miejskim na jarmarku świątecznym.

Przygotowane dla uczestników dania wigilijne: ciepły barszczyk z uszkami, tradycyjne pierogi, ciasta, opłatek wigilijny i  gadżety świąteczne uświadomiły nam, że święta tuż, tuż. Nie lada atrakcją dla dzieci okazała się zagroda św. Mikołaja z żywym reniferem. Dzieci chętnie dzieliły się z Mikołajem swoimi małymi marzeniami, a rodzice korzystając z okazji filmowali swoje pociechy. Jak co roku stroiliśmy choinkę miejską ustawioną przy Międzynarodowym Domu Kultury.

Dzięki uprzejmości ENEA  można ją było ubierać z wysięgnika na wysokości 2 m. Na świątecznym jarmarku nie mogło zabraknąć własnoręcznie przygotowanych dekoracji, które stawiamy na świątecznym stole lub dekorujemy nasz dom. I tak było u nas. Międzyzdrojscy rękodzielnicy przygotowali różnorodne towary: dekoracyjne świeczniki, świąteczne stroiki i biżuterię, można było kupić  jemiołę na szczęście, ekologiczne i drewniane ozdoby a także świąteczne słodkości upieczone przez Radę Rodziców przedszkola. Na warsztatach przygotowanych przez Woliński Park Narodowy, obleganych przez uczestników jarmarku, każdy mógł samodzielnie wykonać stroik świąteczny, piękną ekologiczną choinkę.

O ciepłą strawę dla wszystkich uczestników jarmarku zadbali również pracownicy nadleśnictwa, którzy oprócz sprzedaży choinek, i stoiska edukacyjnego smażyli pyszne kiełbaski z grilla oraz serwowali gorącą herbatę i kawę. Podczas jarmarku zaprezentowały się  dzieci z Przedszkola Miejskiego „Morskie Skarby”, które zaśpiewały piosenki świąteczne oraz zespół „Wesołe Hity” pod kierownictwem Joanny Kieler. O oprawę muzyczną imprezy zadbał zaprzyjaźniony Madej Band. Podczas imprezy odbyło się również rozstrzygnięcie konkursu plastycznego organizowanego przez MDK i OPS na wykonanie „Pojazdu Świętego Mikołaja”.

W konkursie udział wzięły 4 międzyzdrojskie rodziny. Jury konkursowe oceniało prace wg. kryteriów określonych w regulaminie konkursu, przyznając punktację od 1 do 10.  I miejsce zajęła rodzina Krupińskich. 

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy uczestniczyli w organizowanej imprezie. Wesołych Świąt i do zobaczenia za rok! 

Anetta Czyżak
UM Międzyzdroje