Zakupy poprzez Internet stały się praktycznie codziennością, zwłaszcza teraz, przed świętami cieszą się ogromną popularnością. Kupując w sieci, musimy pamiętać, że Internet to również miejsce, gdzie działają oszuści. Apelujemy, aby korzystając z tej formy zakupów zachować podstawowe środki ostrożności i zdrowy rozsądek.

Kupujący online muszą zachować większą czujność niż kiedykolwiek, ponieważ zorganizowane grupy przestępcze stale dostosowują swoje metody oszustw internetowych.

Złote zasady zakupów on-line:

– KUPUJ Z ZAUFANYCH ŹRÓDEŁ:

Korzystaj z marek i sklepów, które znasz.

– SPRAWDŹ OPINIE I OCENY

W szczególności od nieznanych sklepów i sprzedawców indywidualnych.

– POMYŚL DWA RAZY ZANIM ZAPŁACISZ

Upewnij się, że rozumiesz ryzyko zakupów on-line.

– NIE WYSYŁAJ PIENIĘDZY DO KOGOŚ, KOGO NIE ZNASZ

Jeśli nie dałbyś pieniędzy przypadkowej osobie na ulicy, nie rób tego również przez Internet.

Jeśli to możliwe zastrzegaj sobie prawo do odbioru towaru w pierwszej kolejności.

– KORZYSTAJ Z KART KREDYTOWYCH, DOKONUJĄC ZAKUPÓW ON-LINE

Większość kart kredytowych ma silną politykę ochrony klienta.

Jeśli nie dostaniesz tego, co zamówiłeś, wydawca karty zwróci Ci pieniądze.

– KONTROLUJ OPŁATY CYKLICZNIE

Zanim podasz dane swojej karty, aby zapłacić za stałą usługę przez Internet, dowiedz się jak możesz zatrzymać tę usługę.

– UPEWNIJ SIĘ, ŻE TRANSFER DANYCH JEST BEZPIECZNY

Podczas przeglądania stron internetowych używaj protokołów HTTPS i SSL. Pamiętaj: sam symbol kłódki nie świadczy o tym, iż strona internetowa jest legalna.

– ZACHOWAJ WSZYSTKIE DOKUMENTY ZWIĄZANE Z ZAKUPAMI ON-LINE

Mogą być potrzebne do ustalenia warunków sprzedaży lub udowodnienia, że zapłaciłeś za towar.

– NIGDY NIE WYSYŁAJ SZCZEGÓŁÓW KART E-MAILEM

Nigdy nie wysyłaj nikomu kopii swojej karty, numeru karty, kodu PIN ani żadnych innych danych dotyczących karty pocztą elektroniczną.

– REZYGNUJESZ Z ZAKUPU? NIE ZOSTAWIAJ NIGDZIE DANYCH SWOJEJ KARTY

Jeśli nic nie kupujesz, nie przesyłaj ani nie zapisuj szczegółów dotyczących swojej karty.

-SPRAWDŹ STRONĘ INTERNETOWĄ BEZPIECZEŃSTWO PŁATNOŚCI

Rób zakupy on-line tylko w witrynach, które używają systemów pełnego uwierzytelniania (takich jak Verified by Visa/ MasterCard Secure Code).

Dodatkowo:

Uważaj na wyjątkowe okazje i bardzo duże promocje na sprzęt i artykuły. Unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić m. in. z przestępstwa.

Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnijmy się, czy nic nie wzbudza naszych wątpliwości. Płatności dokonuj wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikaj wykonywania ich w miejscach publicznych. Uważajmy także na podejrzane wiadomości o konieczności dopłaty do przesyłki. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków.

Wchodząc na stronę sklepu wpisuj adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

Nie należy dokonywać transakcji przez tzw. „kupowanie poza aukcją”. (Oszuści najczęściej traktują serwis aukcyjny jako sposób pozyskania ofiary. Przestępca proponuje nieświadomej zagrożenia osobie zakup po niższej cenie, ale bez pośrednictwa serwisu – choćby po to, by uniknąć opłat pobieranych przez serwis aukcyjny. Należy wziąć pod uwagę, że późniejsze dochodzenie swoich roszczeń, jak i postępowanie dowodowe jest bardzo utrudnione).

Nie wolno reagować na e-maile od banku z prośbą o zalogowanie się na stronę banku przez link podany w tekście wiadomości. Strona, taka może być kopią strony banku, a klient jest proszony o podanie numeru konta, numeru identyfikacyjnego i haseł, a nawet kodów PIN do kart. Jest to typowy phishing – czyli wyłudzanie danych dotyczących kont rachunków bankowych w celu przejęcia ich zawartości. Pamiętaj, że banki czy popularne portale aukcyjne i społecznościowe. nigdy nie wysyłają w SMS-ach i mailach linków do stron logowania.

Jeżeli ktoś kliknął w link i pobrał złośliwe oprogramowanie na urządzenia, to powinien niezwłocznie powiadomić bank, celem zabezpieczenia danych do logowania oraz zweryfikowania czy nie doszło do przestępczych transakcji w wyniku infekcji. Uważaj na fałszywe linki, zastanów się, zanim klikniesz.