Oszuści wysyłają wiadomości podszywając się pod jednego z największych dostawców energii w Polsce. Nadawca wiadomości wysyła fałszywe SMS-y z informacją o planowanym wyłączeniu prądu w związku z rzekomo nieuregulowanymi płatnościami. Dołączony jest do nich link, a treść skłania, aby go kliknąć. Wówczas – bez naszej wiedzy i zgody – może zostać zainstalowane na naszym telefonie złośliwe oprogramowanie. W konsekwencji, oszuści mogą dostać się do naszych kont bankowych.

Oszuści ciągle modyfikują swoje metody działania i korzystają z każdej nadarzającej się okazji, aby wprowadzić w błąd i wykorzystać zaufanie niczego nie podejrzewających osób. Jedną z taki metod mających na celu przejęcie dostępu do konta potencjalnego pokrzywdzonego jest sms-a informujący nas o tym, iż na konkretny dzień wyznaczony jest termin odłączenia energii elektrycznej z uwagi na nieuregulowanie należności, zazwyczaj niewielkiej kwoty. Do przedmiotowego sms-a dołączony jest załącznik odsyłający na do fikcyjnej witryny z płatnościami.

Policjanci apelują, nie wchodzimy do załączonych linków, TO OSZUSTWO! Telefony są bardzo często na celowniku oszustów. Głównie dlatego, że są gorzej zabezpieczane przed tego typu atakami niż komputery osobiste. Prosimy o ostrożność i dokładne czytanie wiadomości od rzekomych operatorów czy kurierów. Poświęcenie kilku sekund na zweryfikowanie, jaką transakcję mamy zaakceptować, może uratować nas przed utratą pieniędzy.

źródło:
KPP w Kamieniu Pomorskim