Druhowie z OSP Lubin przeprowadzili 19.09.2018 szkolenie w zakresie pierwszej pomocy wśród wychowanków i pracowników Domu Dziecka w Lubinie w ramach realizacji projektu „URATUJ MNIE”, zadania publicznego dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w ramach Programu Społecznik – Program Marszałkowski.
Dzieci i dorośli mieli okazję przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową na fantomie, ułożyć poszkodowaną osobę w pozycji bezpiecznej, prawidłowo opatrzyć różnego typu rany oraz dowiedzieli się jak postępować z osobą, która się zakrztusiła. Przekazaliśmy dwie apteczki przemysłowe dla placówki a każdy uczestnik szkolenia otrzymał osobistą apteczkę pierwszej pomocy.
Każdy z nas ma obowiązek udzielania pierwszej pomocy !!! To nie jest trudne.
- BEZPIECZENSTWO – upewnij się, że poszkodowany i świadkowie zdarzenia są bezpieczni. Martwy ratownik nikogo już nie uratuje.
- OCENA PRZYTOMNOŚCI – delikatnie potrząśnij poszkodowanego za ramiona i głośno zapytaj „Czy wszystko w porządku ?!” Jeżeli poszkodowany reaguje ZOSTAW GO W ZASTANEJ POZYCJI i jak najwięcej DOWIEDZ SIĘ o jego stanie a następnie jeżeli to konieczne zadzwoń pod 112.
- OCENA REAKCJI – jeżeli poszkodowany nie reaguje UDROŻNIJ JEGO DROGI ODDECHOWE I PRZEZ 10 SEKUND SPRAWDŹ CZY ODDYCHA – odwróć poszkodowanego na plecy, udrożnij drogi oddechowe, przyłóż ucho do ust poszkodowanego i równocześnie obserwuj jego pierś. Możesz w ten sposób wyczuć, usłyszeć lub zobaczyć czy poszkodowany oddycha. Jeżeli poszkodowany oddycha to ułóż go w pozycji bezpiecznej i regularnie oceniaj jego oddech. Jeżeli poszkodowany nie oddycha to wezwij pomoc.
- WEZWIJ POMOC – jeżeli są świadkowie wydarzenia to poproś KONKRETNĄ OSOBĘ by zadzwoniła pod numer 112. W pierwszej kolejności należy podać miejsce zdarzenia, później co się wydarzyło i kto dzwoni. Następnie rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową RKO=30:2.
- 30 UCIŚNIĘĆ KLATKI PIERSIOWEJ – uklęknij obok poszkodowanego, ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego, ułóż nadgarstek drugiej ręki na już położonym, spleć palce obu dłoni, pochyl się nad poszkodowanym, wyprostuj ramiona, uciskaj na głębokość 4-5 cm, tempo uciskania to niemal 2 uciśnięcia na sekundę (100 na minutę).
- 2 ODDECHY RATUNKOWE – udrożnij drogi oddechowe, odegnij głowę poszkodowanego, unieś żuchwę, zaciśnij skrzydełka nosa, weź normalny wdech i obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami, wdmuchuj powoli powietrze do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę, obserwując jednocześnie czy klatka piersiowa się unosi.
- KONTYNUUJ RESUSCYTACJĘ – do czasu przybycia służb medycznych, powrotu prawidłowego oddechu u poszkodowanego lub Twojego wyczerpania.
Jeżeli organizujesz we wrześniu lub październiku 2018 r. wydarzenie dla mieszkańców powiatu napisz do nas email (osp.lubin@o2.pl i mariusz.samolyk@gmail.com) lub zadzwoń (795-862-642) postaramy się by pojawił się tam druh lub druhna z najbliższego OSP.
Sekretarz OSP Lubin
Mariusz Samołyk
2 komentarzy
szkolenia bhp lubin mówi:
lut 19, 2019
o godzinie 22:30
Sporo interesujących informacji. Trzeba teraz pogłębić tylko temat.
http://www.bhpotium.pl
Anonim mówi:
wrz 22, 2018
o godzinie 21:58
Dobra foczka na foto nr 2 <3