Woliński Park Narodowy po raz trzeci realizuje akcję przenoszenia płazów. Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie tylko w tym roku udało się uratować blisko 8000 płazów!
Aktualne wyniki badań pokazują, że płazy są znacznie bardziej zagrożoną wymieraniem grupą systematyczną niż ptaki lub ssaki, przy czym 1 856 gatunków (32,5%) jest zagrożonych w skali globalnej (tj. wymienionych w kategoriach IUCN z czerwonej listy gatunków wrażliwych, zagrożonych lub krytycznie zagrożonych).
Poważnym zagrożeniem dla płazów jest nasilający się ruch samochodowy, oddziałujący na płazy bezpośrednio – powodując ich śmierć w wyniku kolizji z pojazdami, podczas przemieszczanie się zwierząt w poprzek drogi. Drogi, przerywają ciągłość strukturalną korytarzy migracyjnych i siedlisk, zwłaszcza w pobliżu zbiorników wodnych. Badania pokazują, że tylko w czasie migracji wiosennych ginie od 40 do 50% osobników z populacji ropuch szarych. Przy natężeniu ruchu wynoszącym 4 samochody na godzinę ginie 10% migrujących ropuch, a przy natężeniu 60 samochodów/godzinę straty sięgają aż 75%. Jedną z takich śmiercionośnych barier dla płazów na terenie WPN są fragmenty drogi z Międzyzdrojów do Wisełki na wysokości jeziora Gardno oraz drogi z Wisełki do Warnowa na wysokości jeziora Czajcze.
W celu ochrony płazów, która wprost zwiększa przeżywalności płazów podczas migracji jest wykonanie okresowych, przenośnych barier ochronnych o łącznej długości 2.600 mb po obu tych stronach dróg oraz do montaż pułapek odłownych. Płazy podczas migracji wpadają do pułapek, a następnie są przenoszone do jeziora lub w głąb lasu, w zależności od aktualnego kierunku migracji. Łączna ilość przeniesionych w ten sposób płazów w 2021 r. wyniosła blisko 8.000 osobników.
4 komentarzy
Myśliwy mówi:
kwi 27, 2022
o godzinie 10:00
A kiedy pozwolą na odstrzał padliny w parku bo pełno tego, poroża w tym roku była masa a chińczycy dobrze płacą
mieszkanka Kamienia Pomorskiego mówi:
kwi 26, 2022
o godzinie 12:18
A w Kamieniu Pomorskim nikt się nie martwi płazami można je zobaczyć przejechane na placki na ulicy Lipowej od strony wałów zaskrońce , padalce ,żaby. nikt nie robi osłon . Gdzie jest ta natura i ekolodzy tylko dużo gadać potraficie. Samochody tam tylko śmigają na nic nie zwracają uwagi od rowu po- winna być założona osłonka żeby płazy nie wychodziły na jezdnię. W magistracie czy w powiecie jest człowiek na etacie ale się tym nie zajmuje. Wstyd XXI wiek a nie umią zadbać o przyrodę i środowisko , za coś ta kasę biorą. Włodarzu przeidż się tą ulicą , a zobaczyś dziury w nawierzchni śmieci w rowie i rozjechane zwierzęta.
rafał mówi:
kwi 26, 2022
o godzinie 0:28
piękna robota, każdemu polecam spuścić trochę nogę z gazu ja w swojej corolli zwinnie omijam żaby i inne żyjątka, taki czas
Anonim mówi:
kwi 25, 2022
o godzinie 20:24
Dobra robota. Prawdziwa ochrona przyrody.