W poniedziałek (14.06) Koszalinie burmistrz Wolina Ewa Grzybowska podpisała akt notarialny – umowę przystąpienia do spółki z o.o.  „Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa – KZN Zachodniopomorskie”.    

SIM To nowa inicjatywa burmistrz Wolina oraz Radnych Klubu „Razem Zmieniamy Gminę Wolin”, która ma na celu zabezpieczenie potrzeb lokalowych mieszkańców gminy, zatrzymanie migracji oraz pozyskanie nowych mieszkańców. Realizacja tego przedsięwzięcia będzie możliwa dzięki Ministerstwu Rozwoju, Pracy i Technologii, które przyznało na ten cel dla Gminy Wolin 3 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa.

Ta forma budownictwa przeznaczona jest dla ludzi o umiarkowanych dochodach, przede wszystkim dla tych, których stać na czynsz, a nie koniecznie stać na kredyt. Często to właśnie brak zdolności kredytowej, jak i inne czynniki uniemożliwiają zakup własnego mieszkania. Jednocześnie, osoby takie wynajmują lokale na rynku wtórnym i regularnie płacą czynsz, który nie przybliża ich do własnego „M”. Inwestycja potencjalnych nabywców w SIM, da możliwość zamieszkania we własnym lokum, a nawet wykupienia mieszkania na własność, które będą spłacane w czynszu.

Planuje się, że mieszkańcy, którzy wpłacą 10 procent wartości mieszkania będą mieli możliwość wprowadzić się do nowego domu na dokładnie takich samych zasadach, jak w funkcjonujących powszechnie TBS-ach. Ci zaś, którzy wpłacą co najmniej 20 procent wartości mieszkania, po 15 latach będą mogli złożyć wniosek o jego wykup.

Efektem podjętych działań będą cztery dwukondygnacyjne budynki wielorodzinne, które zapewnią łącznie ok. 100 mieszkań. Gmina Wolin jest na etapie przygotowania dostępnych nieruchomości pod inwestycje.