Stało się! Po wielu miesiącach formalno – administracyjnych procedur, dziś w Urzędzie Miejskim doszło do podpisania największej w historii miasta umowy gwarantującej 100% pokrycie kosztów! Przebudowa portu rybackiego wraz z ulicą Wilków Morskich oraz infrastrukturą towarzyszącą warta blisko 12 mln złotych będzie przeprowadzona przez firmę „Hydrobud” Adama Dzika z Ustronia Morskiego.

Cieszę się, że przeszliśmy z etapu przygotowań do realizacji. Będzie ciężko, będą pojawiały się problemy ale wzajemny szacunek z pewnością pozwoli nam wszystko rozwiązać – stwierdził Sławomir Szwaja, prezes Mariny Kamień Pomorski.

Wszystko miało swój początek w lipcu 2019 roku. Wtedy to Burmistrz Kamienia Pomorskiego rozpoczął starania na rzecz pozyskania dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” w celu rozbudowy portu rybackiego w Kamieniu Pomorskim. Po żmudnym procesie sporządzania dokumentacji, zaangażowaniu radnego Sejmiku Województwa Michała Kamińskiego oraz zgodzie ówczesnego Ministra Gospodarki Morskiej Marka Gróbarczyka – podpisano umowę pomiędzy Mariną Kamień Pomorski Sp. a Zachodniopomorskim Oddziałem Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie.

Niewątpliwą korzyścią zarówno dla turystów jak i dla mieszkańców Kamienia będzie poszerzenie linii dostępnego nabrzeża. W wyniku remontu odcinka ulicy Wilków Morskich zyskamy zarówno ścieżkę rowerową jak i nowe miejsca parkingowe. Zagospodarowany zostanie teren, który dzięki tej inwestycji, może stać się kolejną atrakcją naszego miasta – mówi Burmistrz Stanisław Kuryłło – Od pierwszego mojego spotkania w Warszawie, czyli w ciągu dwóch lat, dzięki wsparciu i przychylności różnych osób i instytucji uzyskaliśmy wszystkie pozwolenia i zgody z różnych instytucji. Kamień Pomorski jest pięknym miastem, ale zainwestowanie wymaga bardzo dużej cierpliwości i pokonania szeregu procedur.

Przebudowa pozwoli na poprawę bezpieczeństwa, warunków pracy, postoju oraz obsługi łodzi rybackich. Za niemalże 12 mln złotych bezzwrotnego dofinansowania zostanie wyremontowana droga dojazdowa, wybudowane nabrzeże umożliwiające jednoczesne cudowanie kilku jednostek. Rybacy zyskają budynek techniczny, budynek biurowy dla obsługi portu wraz z węzłem sanitarnym oraz pomieszczeniem magazynowo chłodniczym. Przebudowy doczeka się także sam port, na ternie którego zostanie wykonana nawierzchnia utwardzona, a także niezbędna sieć wodociągowa, kanalizacyjna, energetyczna i oświetleniowa. 

Przebudowa ma zakończyć się do grudnia 2022 roku. Dołożymy wszelkich starań, aby to nad czym z mozołem pracowano latami stało się faktem. Jesteśmy jedyną firmą na wybrzeżu, która wszelkie tego typu roboty wykonuje własnymi siłami tzn. sprzętem i ludźmi. Dla nas też to bardzo ważna inwestycja, bo jej wykonanie będzie mówiło o nas i naszej firmie – zaznaczył Adam Dzik z firmy Hydrobud.