Artur Łącki w rozmowie z gryfickim Radiem Plus przedstawił swoje zdanie na temat wojny ukraińsko-rosyjskiej oraz o napływających do Polski uchodźcach. Poseł PO został zapytany również m.in. o oddział psychiatryczny w gryfickim szpitalu.

Trudny czas wojny

– Świat nam pokazuje, że niestety kilkadziesiąt lat spokoju i bezpieczeństwa może być zrujnowane w jeden dzień, jeśli w jakimś zakątku świata zaczyna rządzić bandyta i szaleniec. Rosyjskie społeczeństwo jest nauczone ślepego posłuszeństwa i przytakiwania władzy, niezależnie, co by ta władza robiła. Właśnie taka „putinizacja” tego kraju doprowadziła do tego, co teraz mamy. Należy się tego bać, ale trzeba się też temu przeciwstawiać. […] Świat musi jasno powiedzieć: koniec takim systemom.

– Jestem zwolennikiem twardej narracji z Rosją. Nie można jej pozwalać na to, co robi. Trzeba zastosować takie środki, żeby Rosję osłabić, by nie mogła już szantażować całego świata.

– Wydaje mi się, że państwa zachodnie, a w szczególności NATO, powinni doprowadzić do konfrontacji z Rosją. Teraz moglibyśmy ją sprowadzić na drogi demokratycznego rozwoju, czyli ją pokonać. Teraz jest ten moment.

Uchodźcy w Polsce

– Dopóki społeczeństwo polskie będzie tak ciepło przyjmować uchodźców i będzie miało tak otwarte serce, jak do tej pory, to jesteśmy w stanie przyjąć dużo Ukraińców. Musi to jednak też zrobić cała Europa, a nie tylko Polska, bo zabraknie nam miejsc. […] Wszystkie rządy, które doprowadziły, że nasz kraj jest w UE oraz NATO, zrobiły jak najlepszą rzecz dla państwa polskiego. Gdyby teraz nastąpił konflikt na linii Rosja-NATO, to Rosja nie miałaby żadnych szans.

Oddział psychiatryczny w gryfickim szpitalu zostanie zamknięty?

– Jestem już umówiony na spotkanie z panem dyrektorem Sołtysińskim. Zrobię wszystko, żeby ten oddział nie został zamknięty. Musimy też zacząć poważnie myśleć nad centrum psychiatrii dziecięcej, bo dzieci po dwóch latach COVID-u, niechodzenia do szkoły potrzebują bezwzględnej pomocy. Oddział psychiatryczny jest jednym z ważniejszych w każdym szpitalu.

Wysokie ceny w Polsce

– Błędem było niewprowadzenie strefy euro w Polsce w 2012 roku. Panujące wysokie ceny są wynikiem spadku wartości złotówki względem wszystkich innych walut. Płacimy haracz wysokiej złotówki.

Darmowe porady prawne oraz psychologiczne

– W moim biurze poselskim działają dwie rzeczy. Od półtora roku prowadzimy darmowe porady prawne, które cieszą się uznaniem. Od miesiąca natomiast otworzyliśmy także porady psychologiczne dla dzieci i młodzieży. Dwa razy w miesiącu dyżuruje pani psycholog, z którą można umówić się na spotkanie.