Podczas spotkania dotyczącego przyszłości lotniska Szczecin-Goleniów, udziałowcy portu wypracowali stanowisko, w którym deklarują wspólne działania na rzecz jego rozwoju. Przyszłość lotniska zależy też od uzyskania notyfikacji Komisji Europejskiej, dzięki której będzie mogła trafić do niego pomoc operacyjna ze strony samorządu oraz inwestycyjna od Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”.

Aktualnie udziałowcami szczecińskiego portu są cztery podmioty. Najwięcej akcji ma Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” – 39,1 proc., następnie miasto Szczecin – 37,02 proc., województwo zachodniopomorskie – 21,38 proc. oraz gmina Goleniów – 2,50 proc. Lotnisko Szczecin-Goleniów, podobnie jak inne porty, poniosło w czasie pandemii duże straty finansowe. Deklaracje o gotowości do kontynuowania realizowanego programu inwestycyjnego oraz dalszej współpracy biznesowej, złożone na ostatnim spotkaniu przez wspólników, mają więc duże znaczenie.

Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze”, zaznaczyli, że to szczególne miejsce krajowej struktury portów lotniczych, z którym PPL wiąże poważne plany.

– Lotnisko Szczecin-Goleniów ma dla nas znaczenie strategiczne. To jeden z najważniejszych punktów na komunikacyjnej mapie Polski, który w przyszłości doskonale wpisze się w siatkę lotnisk zasilających Centralny Port Komunikacyjny. Jako inwestor branżowy będziemy wspierać działania spółki, a nasza pomoc będzie miała charakter zarówno inwestycyjny jak i biznesowy – powiedział Stanisław Wojtera, prezes PPL.

Wolę dalszej współpracy podtrzymały władze województwa zachodniopomorskiego, jako podmiotu – co podkreślił marszałek Olgierd Geblewicz – w największym stopniu inwestującego w funkcjonowanie portu.

– Cieszy konstruktywne podejście PPL, który jako największy udziałowiec dostrzega konieczność rozbudowy lotniska ze względu na wymóg zapewnienia stosownego poziomu bezpieczeństwa i komfortu prowadzonych operacji lotniczych. Teraz trzeba jak najszybciej przeprocedować notyfikację pomocy publicznej, by już bez przeszkód rozpocząć procesy inwestycyjne – podkreślił marszałek.

Latem ub. roku lotnisko znalazło się w bardzo trudnym położeniu. Brak obiecanych przez rząd pieniędzy zmusił zarząd województwa zachodniopomorskiego do wstrzymania pomocy finansowej dla portu, które było na krawędzi upadłości. Podkreślano wówczas, że możliwości samorządu są niewystarczające, by długofalowo poprawić sytuację portu. W świetle najnowszych ustaleń, wszystko wskazuje na to, że niebawem będzie on mógł wyjść na prostą.

Olgierd Geblewicz zwrócił uwagę, że deklaracja o uruchomieniu finansowania natychmiast po otrzymaniu zielonego światła z Brukseli, pozwala wierzyć, że długo oczekiwana inwestycja w goleniowskim porcie lotniczym wkrótce stanie się faktem.- Jestem przekonany, że wspólnie uda się nam wypracować rozwiązania pozwalające na zapewnienie zgodności z prawem planowanego finansowania – stwierdził.

Również prezydent Szczecina Piotr Krzystek zapewnił, że dla tego miasta oraz aglomeracji, posiadanie lotniska jest kluczowe. – Jako miasto konsekwentnie wspieramy jego rozwój, dlatego cieszę się, że wszyscy wspólnicy są zgodni. Liczę, że dzięki wspólnym staraniom będziemy mieli lotnisko, które będzie wizytówką miasta i regionu oraz z roku na rok będzie obsługiwać coraz więcej pasażerów a także będzie ważnym punktem na mapie dla transportów cargo – powiedział Piotr Krzystek.