Abonament za radio w samochodzie jest uważany przez wielu kierowców za jeden z najbardziej kontrowersyjnych podatków jakie istnieją. Stawka abonamentu na 2024 r. jest już znana, a kto nie zapłaci, mimo że powinien, będzie podlegał karze.

Abonament RTV, czyli podatek od każdego radioodbiornika lub telewizora istnieje już od kilkunastu lat. Niewielu kierowców wie, że powinno też płacić podatek za radio w samochodzie, nawet jeśli jest ono zainstalowane fabrycznie. Z każdym kolejnym rokiem stawka podatku wzrasta, podobnie jak kara za jego niepłacenie. W jakiej sytuacji musimy zapłacić abonament RTV, ile zapłacimy w 2024 i jakie kary będą naliczane tym, którzy nie zapłacą?

Od stycznia 2024 roku abonament radiowy wyniesie 8,70 zł za miesiąc, jednak jeśli zdecydujemy się na opłacenie całego roku z góry, możemy liczyć na 10% zniżki, co oznacza że zapłacimy 7,83 zł za miesiąc. Rocznie będzie to więc niespełna 94,40 zł, ale tylko wtedy, gdy abonament za cały rok zapłacimy do 25 stycznia 2024. W innym wypadku kwota będzie wynosić 104,40 zł.

Jeśli mamy zapłacić abonament RTV za radio i telewizor, kwota miesięczna wynosi 27,30 zł.

Przedsiębiorcy i firmy, które posiadają flotę samochodów muszą płacić abonament za każdy odbiornik osobno. Jeśli więc w firmie jest kilka telewizorów muszą płacić wielokrotność abonamentu (zależnie od liczby). Podobnie sprawa ma się w przypadku samochodów flotowych, wyposażonych w radioodbiorniki – firma musi uiścić abonament za każdy radioodbiornik w samochodach należących do floty.

Wzrost stawek za abonament RTV oznacza automatyczny wzrost kar za jego niepłacenie. Zgodnie z przepisami, brak opłaty oznacza karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki.