Za nami XVIII edycja programu Tydzień Bibliotek, która odbyła się w dniach 8-15 maja 2021 r. „Celem programu jest podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększenie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa”. Hasło XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek brzmi „Znajdziesz mnie w bibliotece”. Współczesna biblioteka jest mocno zakorzeniona w historii, a jednocześnie śmiało spogląda w przyszłość, próbując dostosować się do potrzeb i pragnień czytelników.

W związku z pandemią oraz wprowadzonymi obostrzeniami nie mogliśmy zorganizować Tygodnia Bibliotek w tradycyjny sposób, dlatego przenieśliśmy go w przestrzeń miejską, internetową i do Waszych domów.

Tydzień Bibliotek rozpoczęliśmy akcją „Książki uciekły z biblioteki – znajdź je!”. Uczestnicy mieli za zadanie znaleźć książki ukryte na terenie Międzyzdrojów i zabrać je ze sobą do domu. Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Akcja zakończyła się sukcesem i 87 książek znalazło nowy dom. Przez cały tydzień dzieci zapisane do biblioteki odbierały pakiety z ramkami na zdjęcia do ozdobienia w domu w ramach „Rodzinnych warsztatów plastycznych w Twoim domu”. Ci którzy nie mieli karty bibliotecznej bez problemu ją założyli. Gotowe ramki najmłodsi wręczą mamom z okazji Dnia Matki 26 maja 2021 r.

Kolejną atrakcją była specjalnie przygotowana ławeczka z kolorowymi balonami i promocyjną ścianką przed biblioteką, gdzie każdy mógł poczuć się jak gwiazda i zrobić sobie zdjęcie z ulubioną książką. W końcu jesteśmy w mieście gwiazd!

W tym roku inaczej jak w poprzednich latach, odbył się finał konkursu plastycznego „Bohater literacki – mój autorytet”. Tym razem to nie laureaci konkursu odwiedzili bibliotekę, lecz bibliotekarze zagościli w domach finalistów. Było to możliwe za sprawą nagrania dostępnego na kanale biblioteki w serwisie youtube (youtu.be/MMv5STfEgtM). Dyrektor Biblioteki Andżelika Gałecka i bibliotekarz Szymon Głod przebrali się za różne bajkowe postacie i wirtualnie wręczyli nagrody zwycięzcom, które następnie wysłaliśmy pocztą do laureatów.

Ostatnią inicjatywą w ramach Tygodnia Bibliotek jest ogłoszony konkurs dla rodzin z Miasta i Gminy Międzyzdroje na maskotkę międzyzdrojskiej biblioteki. Wystarczy zaprojektować, uszyć i nazwać oryginalną i zabawną maskotkę, która stanie się znakiem rozpoznawczym naszej biblioteki. Prace można przynosić do biblioteki w godzinach otwarcia do 18 czerwca 2021 r. Zostało jeszcze trochę czasu, więc czekamy na nie z niecierpliwością! Autorzy najlepszych prac zostaną uhonorowani atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi i książkowymi. Regulamin konkursu dostępny na stronie internetowej biblioteki: www.biblioteka.miedzyzdroje.pl

Część materiałów plastycznych na warsztaty zakupił Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na 2021 r. na działania profilaktyczno-rozwojowe dla dzieci i młodzieży realizowane przy Bibliotece w Międzyzdrojach.

Partnerami wydarzeń byli: Gmina Międzyzdroje, Ośrodek Pomocy Społecznej w Międzyzdrojach oraz Międzyzdrojskie Stowarzyszenie „Rodzina”. Wszystkie wydarzenia zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa związane z pandemią.

Serdecznie wszystkim dziękujemy za niezapomnianą zabawę i już szykujemy się na następną edycję Tygodnia Bibliotek!

Bibliotekarze