Donald Tusk w piątek spotkał się z mieszkańcami Kartuz. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej uderzył w program 500 plus, a konkretnie w jego efekty. – Nie wystarczy zabrać pieniędzy z podatków i rozdać ludziom, żeby Polki i Polacy chcieli założyć rodziny i mieć sporo dzieci – powiedział lider PO.

Jednym z poruszonych przez Donalda Tuska wątków były efekty programu 500 plus, czyli dopłat do każdego dziecka. – Co takiego się dzieje, że mimo dużych transferów socjalnych, mimo tego, że PiS ma usta pełne sloganów i frazesów na temat rodziny, dzieci, opieki państwa, co takiego się dzieje, że mamy najgłębszy kryzys demograficzny w historii Polski, że ta smutna różnica, więcej śmierci niż narodzin, jest najdramatyczniejsza od 1945 roku? – pytał lider PO w Kartuzach.

Tusk zaznaczył również, że „nie wystarczy zabrać pieniędzy z podatków i rozdać ludziom” – Potrzebne jest także poczucie, szczególnie młodej kobiety, że państwo nie będzie jak żandarm straszył ją na każdym kroku, że państwo będzie umiało zadbać o pełnię prac, że matka, kiedy urodzi dziecko nie będzie pozostawiona sama sobie – mówił Tusk. Polityk ponadto przekonywał, że państwo powinno zapewnić pomoc dla matek, które decydują się rodzić niepełnosprawne dzieci. Odniósł się w ten sposób do zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce przez rząd PiS.