– Bank nie będzie zarabiał na odsetkach, na waszych chudych portfelach – mówił w Pabianicach Donald Tusk, zapowiadając program mieszkaniowy Platformy Obywatelskiej, czyli dopłaty do najmu oraz kredyt hipoteczny 0 proc. dla ludzi do 45. roku życia kupujących pierwsze mieszkanie.

Donald Tusk przekonywał, że hasło „mieszkanie prawem, a nie towarem” nie ma nic wspólnego z żadną ideologią. To jest elementarna przyzwoitość. Ludzie mają prawo do mieszkania. Nikt nie ma zamiaru za darmo rozdawać mieszkań, ale uczciwa władza musi uznać, że każda polska rodzina ma prawo do mieszkania – tłumaczył.

Były premier zapowiedział, że jedna z propozycji w programie mieszkaniowym Platformy będzie dotyczyć „kredytu 0 proc. dla ludzi, którzy będą kupowali swoje pierwsze mieszkanie. Będzie to dotyczyło ludzi młodych i w średnim wieku – do 45. roku życia”.

Bardzo chciałbym, żeby ten program „kredyt 0 procent” dotyczył także – na możliwie dużą skalę – remontów mieszkań. Tych, które nie nadają się do zamieszkania albo które wymagają niezbędnie remontu” – powiedział Tusk. Podkreślił, że w tej kwestii „mówilibyśmy o jednym mieszkaniu”.

Wśród kolejnych elementów programu mieszkaniowego Donald Tusk wymienił też dopłatę do najmu w wysokości 600 złotych, nawiązującą do założeń programów PO z lat 2009-2014 „Mieszkanie dla Młodych” i „Rodzina na swoim”. Przyznał, że będzie ona skromna, ale jednak pomocna.

Program w szczegółach przedstawimy na klubie parlamentarnym i będzie on przedstawiany także w postaci konkretnych projektów ustaw, które są gotowe – zapewnił Tusk. To jest krok w stronę normalności – zaznaczył szef PO. Jego zdaniem to także sposób na to, żeby uratować branżę budowlaną.