Niemieckie media komentują obniżkę podatku VAT na paliwa w Polsce. Tabloid „Bild” opisał nawet turystykę paliwową Niemców, którzy w poszukiwaniu oszczędności wybrali się na stacje paliwowe po polskiej stronie granicy, żeby zaoszczędzić na tankowaniu. Wzmożony ruch na drogach w kierunku Polski potwierdza też niemiecka policja.

Niemieckie media piszą o polskich cenach paliwa. Tabloid „Bild” na swojej stronie internetowej opisał nawet wyprawy mieszkańców Niemiec na polskie stacje benzynowe. Zatytułował swój materiał: „Pierwsi turyści paliwowi przyjeżdżają do Polski”. Natomiast „Tagespiel” pyta w tytule swojego tekstu: „Czy lepiej tankować w Polsce?”. Ceny paliw w Polsce trafiły nawet na jedynkę berlińskiej gazety „BZ”. Obniżka VAT na paliwa na polskich stacjach okazała się jednym głównych tematów nie tylko w Polsce.

Wzmożony ruch w kierunku Polski zauważyły także niemieckie służby. Niemiecka policja federalna na Pomorzu Przednim informowała o zwiększonym natężeniu ruchu „jednodniowych turystów” w kierunku Polski. Jak powiedział we wtorek rzecznik policji federalnej w Pasewalku (Pomorze Przednie-Greifswald) Igor Weber — funkcjonariusze odnotowali znacznie większy ruch na drodze 104 oraz na autostradzie 11 Berlin-Szczecin.

Obniżka VAT na paliwa jest częścią tzw. tarczy antyinflacyjnej, która ma docelowo spowolnić wzrost inflacji i zamortyzować wzrosty cen produktów i usług w Polsce. Z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka tego podatku na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.