17 września podpisano dwie umowy pomiędzy Miastem Świnoujście oraz wykonawcą i inżynierem kontraktu na budowę tunelu pomiędzy wyspami Wolin i Uznam.

Umowy zostały podpisane o godzinie 10 na placu Słowiańskim w Świnoujściu w obecności Premiera RP Mateusza Morawieckiego. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum firm Porr SA (lider konsorcjum), Porr Bau GmbH (Austria), Gülermak Agir Sanayi Insaat ve Taahhüt AS (Turcja) oraz Energopol Szczecin SA, natomiast inżynierem kontraktu – konsorcjum Sweco Consulting z Poznania (Iider konsorcjum), Sweco GmbH z Bremy i Lafrentz Polska z Poznania.

Tunel pozwoli kierowcom przejechać pod Świną. Zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe – Warszów i Centrum.

Świnoujście planuje zrealizować inwestycję do 2022 r. Jej wartość to prawie 913 milionów złotych, a dofinansowania unijnego – prawie 776 milionów złotych. Środki na inwestycję pochodzą z Programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.