W wyborach prezydenckich pierwszy raz w historii identyfikacja tożsamości wyborcy będzie możliwa dzięki mDowodowi dostępnemu w aplikacji mObywatel. „Korzystanie z aplikacji mObywatel przy głosowaniu w wyborach prezydenckich jest całkowicie bezpieczne” – podkreśla Radosław Maćkiewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Informatyki (COI).

Według instrukcji opublikowanej w maju przez Państwową Komisję Wyborczą (PKW), członkowie komisji będą posiadali kartkę z wydrukowanym kodem QR, którą mają skanować obywatele.

Osoba, która będzie chciała posłużyć się mDowodem podczas wyborów, będzie mogła zeskanować ten kod QR i na ekranie wyświetlą się dane, które będzie mógł potwierdzić członek obwodowej komisji wyborczej – wskazał Maćkiewicz. To dodatkowa metoda weryfikacji, przygotowana przez COI specjalnie na wybory.

Maćkiewicz podkreślił, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, czy podejrzeń co do autentyczności mDowodu, członkowie obwodowych komisji wyborczych będą mogli skorzystać z pozostałych metod weryfikacji, które umożliwia mObywatel. Wyjaśnił, że „w mObywatelu jest zaimplementowana kryptograficzna weryfikacja autentyczności mDowodu” tzw. urządzenie do urządzenia, najbardziej rekomendowana przez COI.

Jak wskazał, metoda ta polega na tym, że osoba, która chce udostępnić swoje dane do weryfikacji, prezentuje w aplikacji mObywatel kod QR lub sześciocyfrowy kod. Następnie kod weryfikuje druga osoba: poprzez stronę internetową „weryfikator.mobywatel.gov.pl” lub poprzez aplikację mObywatel na swoim urządzeniu.

Ta metoda jednoznacznie, w 100 procentach, potwierdza autentyczność mDowodu – podkreślił Maćkiewicz. Dodał, że nie będzie jednak ona używana w pierwszej kolejności przez członków komisji, z uwagi na możliwości techniczne i organizacyjne PKW i Krajowego Biura Wyborczego.

W przypadku wątpliwości lub stwierdzenia fałszywego mDowodu członkowie komisji mają prawo poinformować o tym odpowiednie organy, ponieważ jest to przestępstwo – zaznaczył szef ośrodka.