Tylko osoby, które ukończyły 18 lat, będą mogły od piątku korzystać z solariów – przypomina Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. Przedsiębiorcy, którzy zlekceważą nowe regulacje, muszą liczyć się z wysokimi grzywnami: od tysiąca do 50 tysięcy złotych.

16 lutego wchodzi w życie ustawa z 15 września 2017 r. o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariów. Zgodnie z jej zapisami w solariach nie mogą opalać się osoby niepełnoletnie; wprowadza ona także całkowity zakaz reklamy i promocji tego rodzaju usług. Właściciele solariów są zobowiązani umieścić w widocznym miejscu tabliczkę ostrzegającą przed negatywnymi skutkami ekspozycji na promienie UV. Kto takiego ostrzeżenia nie zamontuje albo w inny sposób złamie nowe przepisy, ryzykuje karą od tysiąca do 50 tys. złotych.

Zgodnie z zaleceniami Sanepidu, w solariach mają pojawić się takie informacje

Zakaz reklamy i promocji oznacza, że solaria nie będą mogły polecać swoich usług w telewizji, radiu, prasie, kinach, szkołach, na terenie obiektów sportowo rekreacyjnych i w innych miejscach użyteczności publicznej, ale również na plakatach w tym wielkoformatowych oraz na portalach internetowych.

W ewidencji Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie na terenie województwa zachodniopomorskiego jest 513 zakładów, w których można skorzystać z solarium (a także np. z usług fryzjerskich, kosmetycznych, odnowy biologicznej). Obiektów, w których funkcjonuje tylko solarium, według stanu za 2017 rok jest 80.