To, co się już udało zrobić i to, co się wydarzy, było prezentowane na czwartkowej konferencji zorganizowanej w urzędzie wojewódzkim. Rok 2019 z pewnością będzie dla zachodniopomorskiej sieci dróg przełomowy. Zakończy się bowiem budowa drogi S6 między Goleniowem i Koszalinem, obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu tej drogi, a także obwodnicy Szczecinka (część przyszłej S11) oraz obwodnicy Wałcza (część S10). Łącznie będzie to 160 kilometrów nowych tras ekspresowych w naszym regionie. Obecnie ich łączna długość to 140 kilometrów.

Prace budowlane rozpoczną się z kolei na trzech kolejnych inwestycjach. Będzie to S3 od Brzozowa do Miękowa i od Miękowa do Rzęśnicy oraz długo oczekiwana druga jezdnia obwodnicy Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu S10. Wojewoda zachodniopomorski właśnie wydał decyzję zezwalającą na realizację inwestycji (tzw. ZRiD).

– Droga powinna być gotowa we wrześniu 2020 roku – mówił Łukasz Lendner, dyrektor szczecińskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

W połowie roku 2019 rozpoczną się też prace przy budowie obwodnicy Przecławia i Warzymic, która połączy autostradę A6 z rondem Hakena. Przetarg wygrała firma Energopol kończąca obecnie etap projektowania. Na początku 2019 roku spodziewane jest też podpisanie umów na zbudowanie obwodnic Myśliborza (droga krajowa 26) oraz Węgorzyna (droga krajowa 20). Planowane jest też ogłoszenie przetargów na dwa odcinki dróg: S3 od Świnoujścia do Troszyna i S11 od Koszalina do Bobolic. Dla drogi S3 będą jeszcze prowadzone badania geologiczne, na które trwa przetarg. Dla S11 ogłoszenie o przetargu na budowę jest już gotowe.

GDDKiA przygotowuje też dokumentację na inwestycje, które mają szansę na realizację dopiero za kilka lat. Trwa opracowywanie projektów S11 od Bobolic do Szczecinka oraz zatwierdzanie dokumentacji środowiskowej dla całej S10 od Stargardu do Piły.