Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście ze środkami zabezpieczonymi na budowę falochronu osłonowego potrzebnego do budowy terminala kontenerowego w Świnoujściu. To kolejny krok zbliżający do powstania tej inwestycji.

– Dzięki ustawie właśnie w tym momencie 360 mln stało się faktem na inwestycje Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście na budowę falochronu dla terminala kontenerowego w Świnoujście. Tym samym to początek spełniającej się wizji by dalej port Szczecin-Świnoujście był nowoczesnym i konkurencyjnym portem – napisał Marek Gróbarczyk.

– 360 milionów zapisane w postaci obligacji, które zostaną niebawem przekazane dla portu są pochodną środków, które wpłynęły w ubiegłym roku. Bo port już dostał 320 milionów… Zatem ok. 700 milionów, które znajdują się w porcie to jest suma, która jest potrzebna na wybudowanie kompletnego falochronu – mówi wiceminister infrastruktury, Marek Gróbarczyk. – Zakładamy budowę 17 metrów podejścia i pogłębienia obecnie funkcjonującego podejścia i na to mamy środki zabezpieczone w kwocie 3,5 miliarda złotych, które są zapisane w nowej perspektywie budżetowej – zaznaczył minister Gróbarczyk.

Terminal będzie też potrzebował pogłębionego toru podejściowego. Sam terminal kontenerowy ma wybudować inwestor, który zostanie wyłoniony w konkursie. Postępowanie jest w toku. Inwestora mamy poznać w przyszłym roku.