Rządzący nie ukrywają, że to nie ostatnia taka decyzja. – Zapewne przedłużymy ją dalej, bo widzimy, że te działania antyinflacyjne są w tej mierze skuteczne, że zabezpieczają przed jeszcze wyższymi cenami – oświadczył rzecznik Rządu.
W ramach tych tarcz stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 proc. zamiast 23 proc.), stawka VAT na prąd i ciepło wynosi 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc. Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.
1 komentarzy
Anonim mówi:
lip 13, 2022
o godzinie 9:35
Za tarczę i tak płacimy, a przyjdzie nam płacić jeszcze więcej. Paliwa na światowym rynku nie zdrożały, ale u nas – owszem. Złotówka z każdym dniem traci na wartości , coraz mniej za nią możemy kupić , ale nam się mówi, jak mamy świetnie. Pisowscy zwolennicy pieją z zachwytu, biją brawo, a niezależni ekonomiści ostrzegają przed BIEDĄ, która dotknie KAŻDEGO ! ŻYJEMY NA KREDYT, bo promuje się nieróbstwo i rozdawnictwo, za ….poparcie niekompetentnej władzy . Walczy się z UE, bajdurzy o niezależności, której nikt nam tak naprawdę nie odbiera, tylko wymaga wywiązania się z umów,na które wcześniej zgodziła się TA władza. Płacimy miliardowe kary, bo ważniejsze są prywatne ambicyjki rządzących. Niedługo przyjdzie nam ponieść konsekwencje tych decyzji – niestety – wszystkim, nie tylko zwolennikom tej władzy.