Koniec papierosów po 15-16 zł za paczkę. Palacze mogą być zaskoczeni cenami, jakie zobaczą po 1 marca w kioskach i na stoiskach sklepowych. Jeśli sklep posiadał jakieś zapasy – znikną one z półek. Jak informuje fakt, od 1 marca można sprzedawać tylko produkty z obowiązującą – wyższą stawką akcyzową.

Ceny papierosów stopniowo z roku na rok są podnoszone. To efekt wzrostu akcyzy. Choć ostatnia podwyżka miała miejsce 1 stycznia, palacze dopiero teraz mogą ją realnie odczuć w portfelach. Zgodnie z przepisami, od 1 marca można sprzedawać papierosy tylko z opłaconą w tym roku akcyzą. Jeśli więc sklep czy kiosk miał zapasy paczek z zeszłego roku, tylko do 29 lutego może je sprzedawać.

Podwyższenie stawek akcyzy na tytoń do palenia, papierosy oraz cygara i cygaretki, począwszy od 2023 r., ma przede wszystkim ograniczyć spożycie ww. wyrobów przez konsumentów, w tym szczególnie przez osoby nieletnie. Podwyższenie akcyzy w tym okresie na susz tytoniowy jest konsekwencją podwyżki na tytoń do palenia” – czytamy w uzasadnieniu do przepisów.

Teraz paczka papierosów kosztuje 15-17 zł. Jak zmiana w akcyzie wpłynie na ceny? Tegoroczna podwyżka podniesie cenę paczki co najmniej o złotówkę. Podobnie będzie w nadchodzących latach w 2025 r. – 1,06 zł, w 2026 r. – 1,15 zł, w 2027 r. – 1,24 zł.