Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu była tematem wideokonferencji wojewody zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego z samorządowcami, a następnie konferencji prasowej.

Poinformowano, że dla samorządów województwa zachodniopomorskiego przeznaczono 2 608 230 tabletek z jodkiem potasu. Uwzględniając liczbę mieszkańców, turystów i uchodźców z Ukrainy, zapas tabletek wynosi 10 proc. i w razie potrzeby zostanie powiększony. Jak zapewnił wojewoda zachodniopomorski, na terenie województwa znajdują się 683 punkty dystrybucji tabletek. Do zdecydowanej większości samorządów tabletki zostały już dostarczone przez Państwową Straż Pożarną.

Tabletki zawierające jodek potasu trafiły między innymi do gminy Międzyzdroje. Gmina przygotowała również punkty wydawania preparatu, zgodnie z miejscem zamieszkania/zameldowania, w tym odrębny punkt dla cudzoziemców w siedzibie Urzędu Miejskiego, przy Placu Ratuszowym 1. Podobnie jak w innych gminach, punkty dystrybucji preparatów ze stabilnym jodem zostaną uruchomione dopiero w momencie stwierdzenia zagrożenia przez państwowy system monitoringu. O tym zostaniemy poinformowani przez media publiczne. Oczywiście na oficjalnych stronach Urzędu Miejskiego w Międzyzdrojach niezwłocznie zamieścimy taką informację : www. Miedzyzdroje.pl.

Na terenie Polski prowadzony jest stały monitoring mocy dawki promieniowania gamma oraz pomiary zawartości izotopów promieniotwórczych w środowisku i produktach spożywczych. System monitoringu funkcjonuje 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu i pozwala na bieżące śledzenie sytuacji radiacyjnej na terenie kraju oraz wczesne wykrywanie potencjalnych zagrożeń. W obecnej chwili nie stwierdzono stanu zagrożenia, wynikającego z uwolnienia do atmosfery radioaktywnego jodu.

Stały monitoring poziomu promieniowania w atmosferze prowadzi Państwowa Agencja Atomistyki oraz Centralne Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Jeżeli zaistniałaby konieczność zażycia tabletek z jodkiem potasu, informacja o tym będzie przekazywana przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wojewodów.

Gmina Międzyzdroje jest przygotowana na sytuację, w której konieczne byłoby podanie tabletek zawierających jodek potasu- choć pewnie, jak większość z Państwa mam nadzieję, że do takiej sytuacji nie dojdzie. Jednak w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego, jodek potasu będzie wydawany wyłącznie pełnoletnim osobom, które się zgłoszą do punktu, zgodnie z rejonizacją. Osoba pełnoletnia będzie mogła pobrać tabletki dla pozostałych członków rodziny lub sąsiadów w wieku od 0 do 60 roku życia. Sposób dawkowania jest zamieszczony w załączonej broszurze informacyjnej  – mówi burmistrz Mateusz Bobek.

Warto pamiętać, aby w momencie potwierdzenia przez media publiczne informacji o stwierdzonym zagrożeniu  zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający miejsce zamieszkania, ponieważ tabletki, w pierwszej kolejności wydawane będą osobom zamieszkującym naszą gminę. Każda osoba z dolegliwościami chorobowymi  bierze na własną odpowiedzialność wzięcie dawki. Warto w takich przypadkach wcześniej skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Biuro Burmistrza Międzyzdrojów

Lista punktów wydawania jodku potasu w gminie Międzyzdroje znajduje się poniżej.