Szykują się wielkie zmiany dla rodziców. Już od stycznia przyszłego roku mogą oni liczyć na nowe wsparcie. Pieniądze trafią do nich niezależnie od wypłacanego już 500+. Chodzi o wypłatę nawet 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku 12-36 miesięcy.

Pomoc dla rodziców przewidziana jest w Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym, będącym elementem Polskiego Ładu. Wprowadza on nowe świadczenie skierowanego do rodzin z dziećmi – maksymalnie 12 tys. zł na drugie i kolejne dziecko w wieku od ukończenia 12. do ukończenia 36. miesiąca życia.

Do Sejmu właśnie wpłynął przygotowany przez rząd projekt. Ustawa ma wejść w życie w 2022 roku. Od tego momentu będą wypłacane pieniądze – informuje ‘’Fakt’’. Pomoc nie trafi jednak do wszystkich rodzin. Projekt zakłada, że nowe 500 + przeznaczone będzie na drugie i kolejne dziecko w wieku 12–36 miesięcy. Jeśli urodzą się bliźnięta, rodzice będą musieli sami zdecydować, na które dziecko będą się ubiegać o wsparcie. Wsparcie nie będzie jednak obejmowało rodzin zastępczych.

Zgodnie z rządową ustawą rodzice mają również zdecydować, czy chcą otrzymywać 500 zł miesięcznie przez dwa lata, czy 1 tys. zł miesięcznie przez rok. W przypadku jeśli sąd orzekł opiekę naprzemienną, matka i ojciec dostaną po 6 tys. zł. Rodzice, aby dostawać nowe 500+, muszą wcześniej złożyć wniosek w ZUS, który będzie przyjmowany tylko elektronicznie – przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną.

Ważne jest także pilnowanie terminów. W przypadku, gdy rodzice będą chcieli dostać pełne 12 tys. zł, będą musieli złożyć wniosek nie wcześniej, niż przed ukończeniem przez dziecko 9. miesiąca życia i nie później niż w 13. miesiącu życia. Jeśli wniosek zostanie złożony później, dostaną pomniejszone świadczenie.

W ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego rodzice mogą dostawać także 400+. To świadczenie przysługuje z kolei rodzicom dziecka (pierwszego w rodzinie) w wieku 12–36 miesięcy. Będą to pierwsze dzieci w rodzinie lub jedynaki. Jednak rodzice nie odstaną pieniędzy do ręki. Wsparcie będzie przysługiwać jako dopłata do miejsca w żłobku lub klubie dziecięcym. Rodzic nie dostanie więc przelewu na konto, ani wypłaty gotówką. Środki będą przelewano na konto żłobka lub klubiku, do którego będzie zapisane dziecko. O to świadczenie również trzeba złożyć wniosek w ZUS drogą internetową przez portal Emp@tia, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną.