Kina, filharmonie i teatry będą mogły otworzyć się o tydzień wcześniej, poinformował premier Mateusz Morawiecki. O jeden dzień szybciej ruszą też siłownie i kluby fitness.

– Zdecydowaliśmy się dokonać pewnych drobnych korekt w planie na maj. Przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii, o osiem dni – na 21 maja – tak, by można było te dziedziny życia uruchamiać w reżimie sanitarnym – poinformował premier Morawiecki.

A co z koncertami i branżą estradową? Jak dodał szef rządu, otrzymał pismo z Polskiej Izby Estradowej, dotyczące pewnego reżimu sanitarnego, który należałoby wdrożyć, aby tamta część życia społecznego mogła wracać do normalności. – Musimy przepracować ten temat – zaznaczył.

To nie wszystkie zmiany. Nieznacznie skrócony zostanie okres w którym będą mogły się otworzyć siłownie i kluby fitness. – Zdecydowaliśmy się o jeden dzień przyspieszyć otwarcie wcześniej sygnalizowane na 29 maja – bo jesteśmy w dialogu z różnymi branżami – mówił premier.

To oznacza, że od piątku 28 maja będą mogły funkcjonować kryte obiekty sportowe i baseny. Będą dostępne dla wszystkich, ale i tu maksymalne obłożenie to 50 proc. wraz z widownią. W reżimie sanitarnym otwarte zostaną siłownie, kluby fitness i solaria. Obowiązywać będzie też limit 1 osoby na 15m2.

– Apeluję o ostrożne korzystanie z tego powrotu do normalności. Dane z ostatnich dni pokazują, jak bardzo ten wirus jest groźny. Aby uniknąć IV fali konieczne są szczepienia – podsumował premier.