140 strażaków z Polski dotarło już do Szwecji. Na trasie przejazdu 44 wozów ratowniczo-gaśniczych Szwedzi witali ich brawami i okrzykami „Tack Polen” (dziękuję Polsce – red.). w mediach społecznościowych są setki filmików z przejazdu polskich strażaków.

„Dziękuję drodzy polscy sąsiedzi. Dziękuję za pomoc” pisze na Facebooku Brian Søgaard i publikuje nagranie z przejazdu wozów strażackich. Pod wpisem jest mnóstwo komentarzy z podziękowaniami dla naszych rodaków. „Tylko czy my też będziemy pamiętać o Polsce, gdy będzie potrzebowała pomocy?” – pisze Ingrid. Kolejny internauta dodaje: „Jestem w szoku, że Polacy tak chętnie ruszyli nam na pomoc. Podobno nawet jedzenie swoje przywieźli”.

Polscy strażacy mają pomóc w gaszeniu pożarów lasów w środkowej części Szwecji, wywołanych upałami. Ze Świnoujścia wyruszyła grupa 140 strażaków. Pojechały również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze. Decyzję o wysłaniu pomocy podjął polski rząd na prośbę szwedzkich władz. W sobotę przed południem konwój dotarł na pokładzie promu do Trelleborga.

„Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy” – czytamy na Twitterze MSWiA. Na miejsce akcji strażacy mają dotrzeć w niedzielę. Będą mieszkać w bazie, która powstanie z namiotów. Mają własny prowiant, a cały koszt akcji pokrywa polski rząd. Akcję gaśniczą rozpoczną w poniedziałek.

Ma ona potrwać nawet dwa tygodnie. W akcji gaszenia pożarów wezmą udział głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 wozów z każdego z tych województw). Wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (dziewięciu ratowników i cztery samochody) – poinformowała Kancelaria Premiera.