Ponad 32 tys. zakażeń to dzisiejszy (20.01) bilans zakażeń przedstawiony przez Ministerstwo Zdrowia. – To piąta fala – mówi bez ogródek minister Adam Niedzielski przypominając o obowiązku zakrywania ust i nosa. 

Za brak maseczki w wymaganym miejscu policjant może ukarać mandatem w wysokości 500 zł, sanepid z kolei może wymierzyć karę administracyjną od 5 do 30 tys zł. To właśnie to było m.in. przedmiotem kontroli prowadzonej przez policję wspólnie z pracownikami sanepidu w kamieńskich sklepach wielkopowierzchniowych.

W Polsce w dalszym ciągu obowiązują ograniczenia, nakazy i zakazy epidemiologiczne związane z szerzeniem się pandemii koronawirusa. I tak utrzymany zostaje obowiązek utrzymania co najmniej półtorametrowej odległości między pieszymi, z wyjątkiem rodziców i dzieci oraz osób wspólnie zamieszkujących; konieczność noszenia maseczki przykrywającej nos i usta m.in. w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, urzędzie i kościele, a także ograniczona liczba miejsc w teatrach i kinach.