Wojsko potwierdza, że znaleziony na dnie Kanału Piastowskiego w Świnoujściu obiekt to 5-tonowa bomba lotnicza zwana tallboy. Nie jest znana data, ani sposób neutralizacji niewybuchu. W piątek w Szczecinie ma zebrać się sztab kryzysowy. To największy niewybuch z czasów II wojny światowej znaleziony w Polsce.

Bomba leży niedaleko przeprawy promowej Karsibór. Jej wydobycie z dna będzie nie lada wyzwaniem. Promień rażenia tego gigantycznego niewybuchu to nawet kilkanaście kilometrów. W grę wchodzi więc ewakuacja całego Świnoujścia. Nie będzie łatwo też podnieść giganta z dna. Cała bomba waży ponad 5 ton, więc trzeba będzie użyć olbrzymiego dźwigu.

Saperzy Marynarki Wojennej będą mieć też pierwszy raz do czynienia z „Tallboyem”. To pierwszy tego rodzaju, znaleziony w Polsce niewybuch. Po raz pierwszy bomby „Tallboy” użyto w w czerwcu 1944 roku do niszczenia niemieckich schronów na terenie Francji. Zwłaszcza dotyczyło to schronów dla okrętów podwodnych w miejscowości Lorient, a także Brest i Saint-Nazaire. Do końca wojny dywizjon specjalnie przygotowanych bombowców Avro Lancaster zrzucił 854 takie bomby, m.in. na niemiecki pancernik „Tirpitz”.