Był okolicznościowy tort, wystąpienia dla najmłodszych, krótki koncert zespołu dziecięcego „O rety Flażolety” oraz konkurs plastyczny. Wszystko w związku z odkryciem 276 lat temu dokonał w dworku kurii dziekana Ewald Jurgen von Kleist. Przypomnijmy 11 października 1745 roku naukowiec jako pierwszy na świecie dokonał udanej próby z prototypem kondensatora elektrycznego, tzw. flaszą Kleista.

To była pierwsza okazja do świętowania w nowo otwartym muzeum. Dokładnie 11 października 1745 roku – czyli 276 lat temu – dziekan kapituły katedralnej Ewald Jürgen Georg von Kleist wykonał udany eksperyment, który zrewolucjonizował światowe badania nad elektrycznością. Z tej okazji zorganizowano konkurs plastycznych dla najmłodszych uczniów kamieńskich szkół. Spośród dziesiątek wyróżniono m.in. prace Adama Panochy, Macieja Konieczny, Aliny Florczyńskiej, Gabrysia Borysiuk.

« z 26 »

Wystawa „Kamieński kondensator – dziedzictwo światowego odkrycia Ewalda Georga von Kleista” którą można podziwiaćooi w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej jest podzielona na dwie części. W siedzibie muzeum znajduje się ekspozycja doświadczalna. Zwiedzający mogą się zapoznać z życiorysem wynalazcy zarówno w postaci tradycyjnego opisu, jak i komiksu. Zobaczą tu również interaktywne eksponaty związane z badaniami nad fizyką i elektrostatyką, w tym przekrój poprzeczny szklanego kondensatora o wymiarach 3×2 m, generator van der Graaffa czy transformator powietrzny.

W zlokalizowanym obok Muzeum odrestaurowanym dworku von Kleista umieszczono laboratorium ze zrekonstruowanymi przyrządami, którymi mógł się posługiwać uczony. To tu znajduje się flasza Kleista.