W Wielką Sobotę tradycja nakazuje poświęcić pokarmy na świąteczny stół. Bez „święconki” nie ma świątecznego śniadania. Szczególne znaczenie ma jajko ze święconki, którym dzieli się, składając życzenia. W koszyczku ze święconką nie powinno zabraknąć chleba, jaj, baranka z czerwoną chorągwią, wędliny, soli, chrzanu, sera, ciasta. Każdy z tych produktów ma swoje znaczenie. A jak wyglądają Wasze wielkanocne koszyczki? Prześlijcie je do na kontakt@kamienskie.info, Facebookiem, Whatsappem lub MMSem na nr 883 270 113! 

Święconka – zwyczaj ten ma średniowieczną tradycję, korzeniami sięgajacą prawdopodobnie czasów pogańskich. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. Obrzęd „Święconki” ujednoliciła reforma potrydencka w Rituale Romanum z 1614, w Polsce od roku 1631 według rytuału piotrkowskiego. Obrzęd ten był atakowany przez Reformację. W koszyczku powinno znaleźć się siedem podstawowych produktów: chleb, jajo, sól, chrzan, ser, wędlina, ciasto. Dobór nie jest przypadkowy. Każda z tych potraw ma znaczenie.

Jak wyglądają Wasze koszyczki? Pokażcie je nam, wysyłając ich zdjęcia na kontakt@kamienskie.info, Facebookiem, Whatsappem lub MMSem na nr 883 270 113! 

————————-

Krystian z Dziwnówka

————————

Fot. Wernika Zych

————————

Fot. Danusia Bęgowska – Major

————————

Fot. Pan Mariusz

————————

Fot. Paulina Ligenza

————————