
To było wyjątkowe sobotnie popołudnie dla druhen i druhów z trzech jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Kamień Pomorski. OSP Jarszewo, OSP Rozwarowo oraz OSP Trzebieszewo wspólnie świętowały 80-lecie swojej działalności. Nie zabrakło wzruszeń, wspomnień, odznaczeń, oficjalnych przekazań sprzętu oraz spotkania strażackiej braci z lokalną społecznością.
Uroczystość odbyła się w świetlicy wiejskiej w Rozwarowie, która obecnie pełni również funkcję zaplecza dla miejscowej jednostki. Jubileusz był okazją do przypomnienia historii trzech jednostek, rozmów o ich codziennej działalności i podziękowań dla tych, którzy od lat budują bezpieczeństwo lokalnej społeczności. Szczególnym momentem było oficjalne przekazanie sprzętu. Druhowie z OSP Rozwarowo formalnie otrzymali quada ratowniczego Can-Am Outlander Max XT 700 wraz z dwuosiową przyczepką. Sprzęt ten ma wspierać działania w trudnym terenie, tam gdzie dojazd dużym wozem bojowym bywa utrudniony.

Z kolei strażacy z OSP Jarszewo oficjalnie odebrali kluczyki do samochodu ratowniczo-gaśniczego Scania 6×6, który już wcześniej trafił do jednostki i został dostosowany do potrzeb druhów. Pojazd zastąpił wysłużony sprzęt i znacząco zwiększa możliwości operacyjne jednostki, zwłaszcza podczas działań w lasach, na drogach gruntowych oraz w trudnych warunkach terenowych.

Ważną częścią jubileuszu było wręczenie odznaczeń i wyróżnień. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał dh Michał Moskiewicz. Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: dh Leszek Łukaszewski oraz dh Władysław Sito. Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: dh Krzysztof Tur, dh Michalina Ślusarz, dh Wojciech Rapa, dh Jan Kobielski, dh Jerzy Szefer, dh Piotr Kruczek, dh Andrzej Kałęta, dh Andrzej Pawelec oraz dh Marek Kruczek.

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: dh Łukasz Ślusarz, dh Tomasz Dziuba, dh Kamil Kosiński, dh Krystyna Kłosowska, dh Krzysztof Siedlecki, dh Anna Gawron, dh Marek Gawron, dh Stefan Ślusarz, dh Piotr Szyduk, dh Monika Kosińska, dh Mirosław Nowicki, dh Kamil Lechniak, dh Beata Łukaszewska Nowicka, dh Marek Saletra, dh Eryk Nowicki, dh Bartosz Ciszyk oraz dh Albin Karatysz.

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali: dh Bogusław Borowicz, dh Cezary Smolarz, dh Adrianna Smolarz, dh Krzysztof Kościelak, dh Błażej Karatysz, dh Damian Radtke, dh Filip Bałkowski, dh Jakub Pawelec, dh Kacper Kononiuk oraz dh Mateusz Pulut. Medal Mazovia otrzymał dh Mirosław Burlikowski. Wyróżniono również druhów za wieloletnią służbę: dh Zenona Lechniaka za 45 lat, dh Waldemara Maślankę za 65 lat oraz dh Edwarda Kruczka za 60 lat służby.

Po części oficjalnej przyszedł czas na mniej formalne rozmowy, wspomnienia i integrację. Odbył się piknik dla lokalnej społeczności oraz strażackiej braci. Była to okazja, aby podziękować druhnom i druhom za ich gotowość, poświęcenie oraz codzienną służbę na rzecz mieszkańców.
Druhowie chcieliby bardzo podziękować za wsparcie dla osób i podmiotów, bez których to wydarzenie, nie mogłoby mieć miejsca. Szczególne podziękowania kierowane są do Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim, Pawłowi Ukraińskiemu redaktorowi kamienskie.info, Kołu Łowieckiemu Żubr, PSONI WTZ Kamień Pomorski, Pizzerii Aleksandrii, Beata Burlikowska Usługi Terapeutyczne, Staśkiewicz – transport krajowy i międzynarod oraz Remont PRO – Szymon Brzęczkowski.














