11 listopada 2021 roku na placu apelowym w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim o godzinie 12:00 oraz w Posterunku Państwowej Straży Pożarnej w Międzyzdrojach podczas uroczystej zmiany służby, odbyło się uroczyste wciągnięcie flagi państwowej oraz odczytanie listów okolicznościowych z okazji 103 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.

O godzinie 17:00 odbędą się Powiatowe obchody Narodowego Święta Niepodległości. Obchody zapoczątkuje msza święta w Katedrze w Kamieniu Pomorskim z udziałem przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych oraz pocztów sztandarowych w tym poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim. Po mszy delegacje przejdą pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zostaną złożone kwiaty i wiązanki.

Święto Niepodległości to najważniejsze polskie święto narodowe. To święto radości i dumy narodowej. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niebytu nasz kraj powrócił na mapę Europy. Gdy mówimy o wolności i niepodległości to zdajemy sobie sprawę, że są to wartości bezcenne, za które w naszej historii wielu rodaków oddało swe życie.

Swój udział w odzyskiwaniu niepodległości również mieli strażacy. Wśród nich wielcy patrioci i pionierzy polskiego pożarnictwa tacy jak kpt. Józef Hłasko (naczelnik oddziału Warszawskiej Straży Ogniowej, pierwszy komendant WSO w niepodległej Polsce), kpt. Józef Tuliszkowski (organizator wielu jednostek OSP, komendant WSO, odznaczony krzyżem walecznych za walkę z okupantem niemieckim w listopadzie 1918 roku) czy druh Bolesław Chomicz (propagator ruchu pożarniczego, współtwórca przeglądu pożarniczego) którzy dbali o zachowanie tożsamości narodu – języka, kultury i wiary podczas codziennej służby, a także konspirując i walcząc zbrojnie z zaborcami.

opracowanie: st.kpt.Michał Wiaderski KPPSP Kamień Pomorski
zdjęcia: PSP Kamień Pomorski