Nowe technologie niosą nowe wyzwania i potrzeby szkoleń. Na terenie nowo wybudowanej farmy fotowoltaicznej w miejscowości Ronica gm. Golczewo odbyły się warsztaty szkoleniowe z zakresu fotowoltaiki dla strażaków.

Nowo powstała farma liczy powierzchnie 114 hektarów i osiąga moc 70 MW. Szkolenie przeprowadziła firma ONDE z Torunia budująca farmę wraz z firmą zarządzająca farmą Qair Polska S.A. z Wrocławia. Szkolenie było podzielone na dwie części tj. część teoretyczną poprzedzoną obszerną prezentacją dotyczącą tej właściwej farmy oraz z wykorzystaniem wszelkich innych wiadomości o tematyce fotowoltaiki montowanej na halach zakładów oraz na użytek gospodarstw domowych.

Przedstawiono powody awarii instalacji, skutki oraz jak zapobiegać zagrożeniom. Po części teoretycznej przystąpiono do części praktycznej, która zakładała zapoznanie się z technologią farmy, sposobami skutecznej i bezpiecznej akcji ratowniczej z zasadami rozłączania poszczególnych modułów i stacji transformatorowych ich sposoby i metody gaszenia.

Zapoznano się z drogami dojazdowymi do farmy oraz siecią dróg wewnętrznych mające na celu jak najszybsze dotarcie w poszczególny sektor farmy. Na podsumowanie warsztatów odbył się pokaz techniki gaszenia płonących paneli fotowoltaicznych.

W warsztatach wzięło udział łączne ponad 80 strażaków z Państwowej Straży Pożarnej w Kamieniu Pomorskim, Wojskowej Straży Pożarnej z JWMW Dziwnów ,oraz licznie przybyłych druhen i druhów z Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu kamieńskiego.

źródło:
st. kpt. Michał Wiaderski PSP Kamień Pomorski