We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto inwentaryzację stanu schronów i miejsc schronienia. Także w Powiecie Kamieńskim strażacy prowadzą działania mające na celu aktualizację tego typu obiektów.

Wiceszef MSWiA wyjaśnił w poniedziałek w Polsat News, że jest to działanie związane z podstawami ochrony ludności i obrony cywilnej. „We wszystkich komendach powiatowych straży pożarnej rozpoczęto właśnie inwentaryzację stanu tych schronów” – powiedział Maciej Wąsik. Dodał, że chodzi także o miejsca schronienia.

Jak wskazał w całym kraju jest 62 tysiące tego typu obiektów. „Przynajmniej tak zadeklarowały jednostki tym zarządzające, w głównej mierze samorządy. Strażacy sprawdzają, w jakim są stanie, czy są wyposażone, czy są zdolne do użytku. Jeśli nie, to będziemy podejmować działania, żeby je przystosować do użytku” – wyjaśnił.

Zaznaczył, że inwentaryzacja schronów to działanie, które zostało wcześniej zaplanowane. „Są to działania w pewien sposób rutynowe. Tu jest taka koincydencja zdarzeń z ostrzałem oczywiście cywilnego Kijowa, ale tak naprawdę ta akcja była już jakiś czas temu zaplanowana” – stwierdził Wąsik.