Celem zrzutki jest pozyskanie środków finansowych na zakup zestawu składającego się z pralki i suszarki półprzemysłowej do prania ubrań specjalnych używanych podczas prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych przez strażaków z OSP Kołczewo.

Obecnie, OSP Kołczewo nie dysponuje urządzeniem piorącym, mogącym z powodzeniem usuwać zabrudzenia z ubrań specjalnych, powstające podczas pożarów i innych akcji. Zdarzenia w jakich bierzemy udział, często powodują że na ubraniach specjalnych osadzają się szkodliwe produkty spalania, a także inne substancje chemiczne nieznanego pochodzenia. Do tej pory, ubrania specjalne strażacy prali w prywatnych pralkach, które nie nadają się do usuwania zabrudzeń tego typu. Budowa pralki, w tym pojemność, tryby prania, środki piorące, które sprawdzają się w warunkach domowych, uniemożliwiają skuteczne pranie ubrania specjalnego składającego się z wielu warstw materiałów niepalnych, wodoodpornych, barier termicznych itd. Niewielkie rozmiary bębna powodują, że konieczne jest pranie poszczególnych części ubrania oddzielnie, a brak dedykowanych środków chemicznych, konieczność wykonywania kilku cyklów prania w celu usunięcia zabrudzeń. Powoduje to, że strażak w chwili prania ubrania jest wyłączony z brania udziału w akcjach ratowniczych przez 2-3 dni ze względu na brak ubrania specjalnego. Dodatkowo w domowej pralce, z której korzystają nasze rodziny osadzają się szkodliwe substancje chemiczne, które następnie wnikają w ubrania reszty domowników.

Ze względu na bezpieczeństwo i higienę naszej pracy, a przede wszystkim dbając o zdrowie swoje i swoich bliskich postanowiliśmy założyć zrzutkę na zakup zestawu piorącego, przeznaczonego do prania i usuwania zabrudzeń z ubrań specjalnych.